Dieta e ulët në kalori, ndoshta më e mira për të luftuar rritjen e tumoreve

0 0

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish nga Instituti i Teknologjisë i Massachusetts (MIT), i publikuar në revistën shkencore “Nature”.

Studimi në laborator

Hulumtimi u krye në një kampion minjsh me kancer të pankreasit njerëzor, të ndarë në dy grupe:

  1. një grup minjsh ndoqën një dietë me kalori të ulët (me 40% ulje të kalorive);
  2. tjetri ndoqi një dietë ketogjenike (me një nivel normal kalorish, por e përbërë nga 90% yndyrë, 9% proteina dhe 1% karbohidrate).

Nga analiza e rezultateve doli se:

  • nivelet e glukozës ishin ulur në të dy grupet, por nivelet e yndyrës mbetën më të larta në grupin e dytë (siç pritej);
  • vetëm kufizimi i kalorive duket se pengon rritjen e tumoreve të transplantuara te minjtë, duke supozuar përfshirjen e mekanizmave të tjerë;
  • Ngadalësimi i vërejtur në grupin e parë (me një dietë të ulët në kalori) do të ndërmjetësohej nga ndryshimet në nivelet e yndyrës së disponueshme.

Veprimi i lipideve

Ndërsa nivelet e glukozës dihet se janë thelbësore për mbijetesën dhe rritjen e qelizave të kancerit, ky studim thekson se rritja e kancerit mund të ngadalësohet nga një çekuilibër i lipideve.

Sipas autorëve, në fakt, mungesa e yndyrës do të rrezikonte rritjen e kancerit sepse qelizat kanë nevojë për lipide (yndyra) për të ndërtuar membranat e tyre. Në përgjithësi, nëse yndyrat nuk janë të disponueshme në inde, qelizat kancerogjene i ndërtojnë ato vetë, duke përdorur enzimën Stearoyl-CoA Desaturase, e cila konverton acidet yndyrore në acide yndyrore të pangopura.

Në të dyja dietat, aktiviteti enzimatik i SCD është zvogëluar, por minjtë që ishin ushqyer me dietë ketogjenike kishin në dispozicion yndyrnat e ngrëna, ndërsa ata që iu nënshtruan një reduktimi të kalorive, jo.

Perspektiva për të ardhmen

Përpara se të mund të argumentojmë se një nga këto dieta të testuara mund të kurojë pacientët me kancer dhe të konsiderohet një “terapi e dobishme për luftimin e kancerit”, do të nevojiten studime të mëtejshme. Ka disa pyetje që shkenca ende nuk i ka dhënë përgjigje:

  1. sa dieta të ndryshme mund të kombinohen me trajtimet e kancerit për të ndihmuar pacientët;
  2. hulumtimi duhet të konfirmohet edhe mbi qeniet njerëzore;
  3. studimi do të duhet të ekzaminojë se si zhvillohet kanceri brenda një organi ose indi. Aktualisht, janë studiuar vetëm mekanizmat e rritjes së tumorit.

Dieta ketogjenike përfshin një reduktim drastik të sheqernave dhe një rritje të marrjes së proteinave e mbi të gjitha të yndyrave.

Lexo edhe: Pakësimi i kalorive që marrim përmirëson shëndetin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Konsumi i perimeve gjatë këtij...

Edhe një herë dieta mesdhetare konfirmohet si një aleat i çmuar për shëndetin tonë! Në veçanti, një dietë e bazuar në perime, veçanërisht nëse konsumohet në darkë, do të kishte...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X