Bajamet – një ndihmë e madhe për të luftuar rrudhat e fytyrës, sa duhet të konsumojmë?

0 0

Për një fytyrë më të re patjetër që keni nevojë për krem, serum dhe trajtime të tjera bukurie. Por kini parasysh që ushqimi gjithashtu luan një rol kryesor në kundërveprimin efektiv të procesit të plakjes së lëkurës dhe formimin e rrudhave. Ushqimet që mund të zgjidhen janë të ndryshme, disa mund të konsiderohen ushqime të vërteta bukurie që veprojnë nga brenda, duke siguruar lëndë ushqyese të vlefshme për shëndetin, ekuilibrin dhe rininë e lëkurës. Një hulumtim i ri i ka shtuar një tjetër element listës tashmë të gjatë të ushqimeve të mira për lëkurën: janë bajamet, të njohura mirë për pasurinë e tyre në acide yndyrore thelbësore, të çmuara për fortësinë dhe ngjyrën e lëkurës.

Një grusht çdo ditë

Studimi i kryer nga studiuesit në Universitetin e Kalifornisë në Davis tregoi se ngrënia e bajameve çdo ditë, në vend të vakteve të tjera të ndërmjetme që kanë një përmbajtje të barabartë kalorish, rezulton në një përmirësim të ndjeshëm të rrudhave që bëhen më pak të dukshme dhe në shprehi të fytyrës që rikthen dritën dhe uniformitetin. Dhe kjo ndodh veçanërisht te gratë në menopauzë.

Studimi, i financuar nga Almond Board of California, konfirmon dhe zgjeron rezultatet e një studimi të vitit 2019. Në hulumtimin e ri gjashtëmujor, 49 gra të shëndetshme pas menopauzës me lëkurë të tipit 1 ose 2 sipas klasifikimit të fototipit Fitzpatrick, që karakterizohet nga një tendencë më e madhe për t’u dëmtuar për shkak të ekspozimit në diell, ata u ndanë në dy grupe.

Si u krye hulumtimi

Në grupin e ndërhyrjes, gratë hanin bajame si një vakt të lehtë, duke zënë 20% të marrjes së tyre totale ditore të kalorive, duke konsumuar rreth 340 kalori në ditë mesatarisht nga 60g bajame. Në vend të kësaj, grupi i kontrollit hëngri një vakt me kalori të barabarta që përfaqësonte gjithashtu 20% të kalorive ditore: fiq, drithëra ose diçka tjetër. Përveç këtyre, pjesëmarrësit në studim ndoqën dietën e tyre normale dhe nuk hëngrën asnjë produkt tjetër arror, as të thatë as të përfshirë në ushqime të tjera. Vlerësimet e lëkurës janë kryer në fillim të studimit dhe përsëri në javën e 8, 16 dhe 24.

Rezultatet e para pas 16 javësh

Në secilën fazë të ekzaminimit, u vlerësuan rrudhat e fytyrës dhe intensiteti i pigmentimit të fytyrës, duke përdorur teknika të veçanta të përdorura në dermatologji dhe kozmetologji. Gjithashtu u vlerësuan hidratimi i lëkurës, humbja e ujit transepidermal dhe prania e sebumit. Studiuesit ishin në gjendje të gjenin një reduktim të ndjeshëm të ashpërsisë së rrudhave në grupin që konsumoi bajame: në 16 javë një reduktim me 15% dhe në 24 javë një reduktim me 16%. Përveç kësaj, një rënie e konsiderueshme e parregullsisë së ngjyrave u gjet gjithashtu te gratë që konsumuan bajame. Asnjë nga grupet nuk pësoi shtim në peshë.

Mendimi i ekspertit

“Është e mundur të thuhet se konsumi ditor i bajameve mund të jetë një zgjidhje efektive për të përmirësuar pamjen e rrudhave të fytyrës dhe tonin e lëkurës tek gratë në menopauzë”, tha Dr. Raja Sivamani, dermatolog dhe studiues kryesor i studimit.

Lexo edhe: 4 Gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse filloni të hani bajame çdo ditë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Konsumi i kafes ju mbron...

Lajm i mirë për adhuruesit e kafesë, madje edhe kundër melanomës. Ne tashmë e dimë se kafja mund të ofrojë përfitime të shumta për mirëqenien tonë, por ajo gjithashtu duket...

Ushqimet që “ju sjellin” në...

Humori i mirë mund të gjendet edhe në tryezën e ngrënies,veçanërisht në kohën e pandemive, të cilat sipas OBSH-së shkaktuan "lodhjen covid-19" ose "lodhje pandemike" në 60% të evropianëve! Thjesht...

Përfitimet nga uji detoks dhe...

Mund të dobësoheni duke pirë ujë? Nuk është ky rasti, por nuk duhet të harroni kurrë se pirja e disa gotave ujë në ditë është sekreti për të mbajtur trupin...

Konsumi i këtyre ushqimeve ju...

Përveç dietës mesdhetare, një dietë tjetër do të sillte përfitime të rëndësishme për shëndetin e njeriut, veçanërisht për të moshuarit mbi 60 vjeç: është dieta Atlantike, një dietë e ndjekur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X