loading

Cfare eshte stomatiti tek femijet dhe si kurohet

Çfarë është stomatiti? Stomatiti është një inflamacion i mukozave të kavitetit oral i cili shkaktohet nga një virus. Simptomat e stomatitit Ky inflamacion shoqërohet me dhimbje të gjuhës, fshikëza në...

January 19, 2017

Perdorimi i ibuprofenit tek femijet, mosha e duhur dhe doza e duhur

Ibuprofeni është përbërësi aktiv i shumë medikamenteve që mund të përdoren tek fëmijët si qetësues dhimbjesh apo në rast temperature. Atë mund ta gjejmë tek medikamentet: Brufen, Algofren, Nurofen etj....

January 16, 2017

Mishi i huaj ne hunden e femijes: simptomat, shkaqet dhe trajtimi

Mosha ku mishi i huaj është më i përhapur është 4-7 vjeç dhe këtu nuk ndikon gjinia e fëmijës, megjithatë nuk mund të përjashtojmë edhe rastet e shfaqjes së mishit...

January 15, 2017

Hernia e kerthizes tek te porsalindurit

Bebet e porsalindura, mund të vuajnë nga kjo formë e hernies. Pas lindjes, prindërit duhet të kujdesen shumë mirë për dezinfektimin e kërthizës në mënyrë që të parandalohen infeksionet. Përse...

January 14, 2017

Si te trajtojme rrufen tek te porsalindurit?

Të porsalindurit nuk janë në gjendje të nxjerrin sekrecionet e hundës dhe për ta rrufa është diçka tepër e vështirë për t’u përballuar, dhe pjesa më e vështirë është momenti...

January 13, 2017

Koret ne koken e bebes, cfare jane dhe si t’i largoni

Formimi i koreve në kokën e të porsalindurit është një problem që mund të haset shumë shpesh kryesisht gjatë 5 muajve të parë të jetës. Dallohet shumë lehtësisht sepse shoqërohet...

January 10, 2017

Virozat tek femijet, si t’i parandalojme dhe trajtojme

Në këto ditë të ftohta, ku temperaturat janë gjithnjë e më shumë në rënie, mund të themi se kemi hyrë ne qendër të virozave dimërore. Temperatura, kolla janë dy nga...

January 5, 2017

Si te kujdesemi ne menyren e duhur per dermatitin atopik?

Kur lëkura e bebes është e thatë dhe shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm mund të shfaqet dermatiti atopik. Në rast të tillë zgjidhja më e mirë është përdorimi...

December 26, 2016
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X