Mungesa e vitamines D dhe rakitizmi tek femijet

0 0

Rakitizmi është një patologji që prek sistemin kockor të fëmijës, gjendje e cila shkaktohet nga mungesa e mineraleve dhe mbi të gjitha të vitaminës D. Kjo patologji i bën kockat të buta dhe të brishta, të rrezikuara për t’u deformuar si edhe për të krijuar fraktura.

Kur mund të shfaqen shenjat e para të rakitizmit?

Kjo patologji mund të shfaqë shenjat e para rreth moshës 4-6 mujore dhe në këtë rast simptomat janë:
• Keqformim dhe deformim të kockave si edhe rritje të menjëhershme të kafkës,legenit dhe gjoksit.
Problem bëhet më i theksuar pas muajit të 12, kur fëmija fillon të ecë dhe këmbët e tij janë të harkuara, njëkohesisht edhe krahët nuk janë të formuara në mënyrë të rregullt. Ashtu siç e thamë edhe më sipër shkaktari kryesor është mungesa e vitaminës D. Kjo mungesë bën që kalciumi të mos fiksohet në mënyrën e duhur në kocka duke bërë që ato të mos kenë një rritje dhe zhvillim të mirë.

Roli i ushqimit

Ushqimet që duhet të konsumojë një fëmijë i prekur nga kjo patologji janë:
Vaji i peshkut (kryesisht ai i mëlcisë së merlucit), peshku salmon, sardelet, merluci, peshku shpatë, veza, qumështi dhe gjalpi, soja, kërpudhat, frutat e detit.

Cilët janë më të rrezikuar?

Fëmijët që rrezikohen më shumë janë ata të lindur para kohe kjo pasi aparati i tyre nuk është mjaftueshëm i maturuar për të përthithur vitaminën D.

Si duhet të veprojmë?

Fëmija duhet të marrë në mënyrë korrekte vitaminën D si edhe sa më shumë diell. Nëse fëmija diagnostikohet me rakitizëm duhet të kryejë një trajtim anti-rakitizëm i cili sistemi i tyre kockor do të forcohet.

Lexoni edhe: 5 gjerat qe nuk dini rreth vitaminave qe merrni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X