Semundjet e para te femijes

0 0

Pas kthimit në shtëpi, bebes mund t’i shfaqen disa shqetësime, disa prej tyre të lehta, prandaj duhet të jeni në gjendje të kuptoni nëse është e nevojshme të shkoni tek mjeku pediatër.
Dhimbjet e barkut të foshnjes
Dhimbjet e barkut nga gazrat mund të shfaqen papritur, zakonisht gjatë orëve të pasdites ose të mbrëmjes. Mund ta përkundni atë duke e mbajtur në parakrah me barkun poshtë dhe duke i bërë fërkime mbi bark. Edhe ushqimi i tepruar ose tepër i paktë mund të nxisë dhimbjet e barkut.
Diarreja dhe të vjellat
Shpesh këto simptoma janë të shoqëruara me dhimbje barku, nervozizëm dhe ethe.
Kolla
Kolla është një mekanizëm i rëndësishëm pasi nëpërmjet saj largohen substancat e dëmshme që përpiqen të hyjnë në mushkëri. Mund të zgjasë pak (në këtë rast quhet akute) ose të zgjasë më shumë se tre javë (quhet kronike).
Dhëmbët e qumështit
Çdo fëmijë i porsalindur ka në mishrat e dhëmbëve të tij, ata që do jenë dhëmbët e tij të ardhshëm të qumështit. Për t’i parë duke dalë duhet të prisni periudhën ndërmjet muajit të gjashtë dhe të tetë, por nuk është e thënë të jetë gjithmonë kështu. Kur fillojnë t’i dalin dhëmbët fëmija mund ketë shumë pështymë (jargë) dhe mund të ketë dëshirë të kafshojë me gojën e tij çdo gjë që kap, mund të ketë mishrat e dhëmbëve të fryrë, mund të jetë i shqetësuar, veçanërisht natën. Mund të ketë edhe ethe, diarre e bronkit.
Ethe (Temperatura e lartë)
Vlerësohet si gjendje ethesh kur temperatura e trupit arrin mbi 38 gradë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X