loading

Dhimbjet e barkut tek foshnjat

0 0

Disa foshnja kanë periudhë intensive të qarjes së pandërprerë të njohur si kolikat të cilat zakonisht paraqiten disa javë pas lindjes dhe zhduken gjatë muajit të tretë dhe të katërt. Kolikat shoqërohen nga të qara për më shumë se 3 orë gjatë ditës, në kohëzgjatje prej tre javësh ose më gjatë te foshnjat të cilët kanë ecuri të mirë në përgjithësi. Qarja mund të fillojë papritmas pa ndonjë shkak të posaçëm.

Nëse jeni të shqetësuar konsultohuni me mjekun tuaj, i cili mund t’ju bindë se foshnja juaj është i shëndoshë dhe ju jep këshilla plotësuese se si të qetësoni dhimbjet e barkut të bebit tuaj.

Kolikat nuk mund të parandalohen por mund të zvogëlohen me këto mënyra:

 Gjithnjë kur e ushqeni fëmijën e porsalindur mbajeni në pozicion më të drejtuar;

  • E bëni të gromësijë;
  • Nënat të cilat ushqejnë me gji duhet ta shmangin konsumimin e madh të qumështit të lopës, pijeve me kafeinë, perimeve dhe frutave të tilla si (fasulja, lakra, panxhari, sallata jeshile, kajsia, kumbulla, qershia etj), për shkak se shkaktojnë krijim të gazrave;
  • Bëni ngrohje dhe masazhe të lehta të barkut;
  • Konsumimi i çajrave bimore është efektiv, pra të pihen nga nëna (kamomili, nenexhiku, finoku etj.)

Ka shumë rëndësi të dini se:

Dhënia e medikamenteve dhe çajrave të bimëve, të cilat i zvogëlojnë dhimbjet në barkun e fëmijës së porsalindur, duhet të bëhen në konsultim dhe me rekomandim të mjekut. Në këtë situatë kërkoni ndihmë dhe këshillë nga mjeku nëse:

  • Dhimbjet në bark janë shoqëruar me rritje të temperaturës, jashtëqitje të shpeshta, vjellje, ose mungesë të jashtëqitjes;
  • Nëse fëmija nuk fiton peshë, refuzon të thithë gji dhe të ushqehet rregullisht.
Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përllogaritja e periudhës së lindjes,...

Llogaritja e kohës është gjithçka. Dhe kur është fjala për ardhjen në jetë të foshnjave, gratë në SHBA po mendojnë shumë mirë për këto llogaritje. Sipas hulumtimeve të reja lindjet...

Mos i puthni fëmijët në...

Mos i puthni fëmijët në fytyrë Të sapolindurit ngjallin një ndjeshmëri të madhe dhe një dëshirë të papërmbajtshme për të puthur lëkurën e tyre të butë. Por puthja e të...

Djali kishte shenja në lëkurë,...

Një nënë zgjodhi rrjetin social Facebook për të paralajmëruar prindërit për një shenjë në krahun e djalit të saj që sinjalizoi një sëmundje potencialisht fatale. Nëna, Alexandra Ruddy, ka postuar...

Piku i nxehtësisë në verë,...

Mjafton që temperaturat të rriten, siç është normale në këtë periudhë, që fëmijët të jenë në rrezik: foshnjat, në fakt, janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Por ka rregulla që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X