Kura per kolikat e bebes

0 1

Me kolika nenkuptojme nje sindrome tipike se latantit e karakterizuar nga kriza te qarash “te deshperuara” dhe gati te pangushellueshme, te shkaktuara nga nje dhimbje e forte dhe akute ne zonen abdominale (te barkut). Per te dale ne konkluzionin se femija vuan per shkak te kolikave, duhet qe simptomat te zgjasin te pakten 3 ore ne dite, te shfaqen per te pakten 3 dite ne jave si dhe te zgjasin te pakten 3 jave.
Eshte e lehte per nenen te kuptoje kur femija i saj po qan sepse ka kolikat, kjo pasi femija krahas te qares tenton te afroje kembet tek zona abdominale si dhe shpesh nxjerr gazra nga stomaku. Gazrat e nxjerra nga femija, jane tipike te kolikave dhe krijohen nga ajri qe thith femija gjate pirjes si dhe nga fermentimi i qumeshtit te gjirit ne zonen intestinale (zorre).

Cfare duhet te bejme ne rast se femija vuan nga kolikat?

 • Mundohuni te qetesoni femijen duke e vendosur tek krahu juaj me bark poshte dhe duke i mbajtur koken me pellemben e dores suaj. Me doren tjeter prekni shpinen e femijes. Kjo menyre e te vepruarit do ta qetesoje femijen.
 • Nese femija rezulton se eshte alergjik ndaj qumeshtit te lopes, nena nuk duhet te konsumoje kete qumesht si dhe te gjitha derivatet e tij gjate gjithe periudhes se gjidhenies. Per femijet qe nuk ushqehen me gji dhe qe jane alergjike ndaj qumeshtit te lopes, ekzistojne formula te posacme hipoalergjike (merret me keshillen e mjekut).
 • Nese femija qe ushqehet me gji ka shume gazra, atehere nena duhet te tregoje kujdes me dieten e saj ushqimore. Ne te vertete mendohet se kolikat e shoqeruara me gazra shkaktohen pikerisht nga konsumi i ndonje ushqimi te caktuar nga nena.
 • Mbeshtillni femijen tuaj me nje batanie dhe perqafoheni ne menyre qe ai te ndjeje prezencen e nenes ose te babait. Kjo menyre e te vepruarit edhe pse shpesh nuk praktikohet, eshte mjaft efektive per te ndaluar te qarat dhe dhimbjet e barkut se femijes.
 • Disa femije qetesohen nese degjojne “zhurmat e bardha” (zhurma e thareses se flokeve, e fsheses me korrent).
 • Nese i beni masazh me levizje rrethore, ka shume mundesi qe femija te qetesohet nga dhimbjet.
 • Ngrohni barkun e femijes me anen e nje borse plastike te posacme te mbushur me uje te ngrohte (nuk duhet te jete i nxehte).
 • Kontrolloni kohezgjatjen e te qarave te femijes per te ndihmuar mjekun te kuptoje nese behet fjale per kolikat apo ndonje shqetesim tjeter qe shkakton te qarat e femijes.
 • Nuk duhet te ngaterrohen te qarat qe shkaktohen nga kolikat dhe te qarat qe mund te shkaktohen nga uria qe mund te kete femija. Nese eshte e vertete kjo e fundit ju duhet te mundoheni te kuptoni nese femija po ushqehet ne menyren e duhur.
 • Merrni femijen ne krah dhe uluni mbi nje top Swiss (top i madh plastik qe perdoret edhe ne palester apo trajtime te tjera mjekesore). Filloni te lekundeni ne menyre rrethore, veprim i cili do te sherbeje te qetesoje femijen duke qene se do t’i kujtoje momentet kur ishte brenda barkut te nenes.
 •  Nje tjeter zgjidhje per te qetesuar femijen qe vuan nga kolikat do te ishte vendosja e cucos (biberonit fallco).
 • Perkedheleni femijen dhe i flisni embel.
 • Mundohuni te ruani qetesine, pasi femija e ndjen kur nena eshte nervoze dhe per pasoje kolikat do te shfaqen me shpesh. Ju mund te gjeni pak kohe per veten tuaj, ne menyre qe te qetesoheni duke e lene femijen nen kujdesin e dikujt tjeter.
 • Qeshni dhe tregohuni e embel me te gjithe. Femija e ndjen atmosferen e trishte ose te gezueshme qe krijohet ne shtepi.
 • I kendoni femijes nje melodi te embel e cila do ta “shperqendroje” disi nga dhimbja e kolikave.
 • Degjoni ne ambientet e shtepise suaj muzike te lehte dhe qetesuese.
 • Ndonjehere vendoseni femijen ne krevatin ku ai fle per t’u qetesuar per disa minuta. Nese ai pas rreth 10 minutash pushon se qari ka shume mundesi te mos kete kolikat.
 • Kontaktoni me mjekun nese mendoni se femijen tuaj nuk e shqetesojne kolikat, por dicka tjeter.

Cfare nuk duhet te bejme kur femija vuan nga kolikat?

 • Nuk duhet t’i bertisni femijes te pushoje se qari. Nuk jane te rralla rastet te cilat nena ose babai te stresuar nga te qarat e vazhdueshme, i ngrejne zerin femijes. Ai duke e ndjere stresin do te filloje te qaje edhe me shume.
 • Nuk duhet ne asnje menyre qe nena qe ushqen femijen me gji te konsumoje kafe apo pije te tjera qe permbajne kafeine, pasi kjo substance ndikon ne perkeqesimin e kolikave.
 • Nena e re nuk duhet ne asnje menyre te konsumoje duhan, kjo pasi ai jo vetem demton shendetin e femijes por ndikon edhe ne shtimin e dhimbjes se barkut te femijes.
 • Femijes nuk duhet t’i jepet ne asnje menyre ndonje medikament i pergatitur ne kushte shtepie edhe pse mund ta kete sugjeruar dikush qe keni besim. Mjekimi duhet te merret vetem nga pelqimi i mjekut, pasi ne te kundert mund te rezultoje e rrezikshme per femijen.
 • Nena shpesh pas nje lodhje dhe nervozimi fillon te qaje, por kjo eshte totalisht e gabuar pasi, ruajtja e qetesise eshte gjeja me e mire qe ajo mund te beje.
 • Nje faktor tjeter qe ndikon ne perkeqesimin e kolikave jane grindjet qe mund te beje nena me babain e femijes.
 • Femija nuk duhet te konsumoje sasi jashte vlerave normale te cajrave qetesuese si kamomili si dhe te medikamenteve kunder kolikave edhe pse mund te jene dhene me pelqimin e mjekut pediater.
 • Nje zgjidhje jo e drejte eshte t’i jepet femijes te pije sa here qan.

Lexoni edhe: Llojet e masazheve që qetësojnë kolikat e bebes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X