Llojet e masazheve që qetësojnë kolikat e bebes

0 1

Kolikat te bebet

Të shkaktuara nga një tepricë e ajrit në bark, dhimbjet e barkut mund të shoqërohen me të qara të gjata, të forta, të papritura e pa pushim nga fëmija.

Ai forcon krahët dhe mbledh këmbët në bark. Është normale që prindërit, veçanërisht nëse fëmija i tyre i parë, t’i kapë ankthi. Në të vërtetë, mjafton vetëm prekja e lehtë e duarve të nënës ose babait për të lehtësuar dhimbjen, relaksojeni fëmijën dhe lëreni dhimbjen e barkut të kalojë.

Rregulli i tre faktorëve

I porsalinduri mund të qajë për shumë arsye. Që të kuptoni nëse bëhet fjalë për dhimbje barku, fëmija dhet të plotësojë atë që quhet rregulli i tre faktorëve.

Nëse një fëmijë i shëndetshëm dhe i ushqyer mirë qan për një periudhë prej të paktën 3 orë në ditë, për më shumë se 3 ditë në javë dhe për më shumë se 3 javë, atëherë ka dhimbje barku. Megjithatë, forma të lehta janë të mundshme. Në çdo rast, është pediatri që përcakton nëse është me të vërtetë dhimbje barku, duke përjashtuar shkaqet e tjera që mund të shkaktojnë dhimbje dhe parehati te foshnjat.

Masazhi që lehtëson

Për të parandaluar ose lehtësuar dhimbjet e barkut, masazhet në këtë zonë janë shumë të dobishme, gjë që ndihmon foshnjën për të larguar ajrin. Për të inkurajuar rrëshqitjen e duarve në lëkurë, ju mund të përdorni vajin e bajames së  ëmbël ose një krem delikat për foshnjat. Kryeni një lëvizje rrethore në drejtim të kundërt me lëvizjen e akrepave të orës, me pëllëmbat e hapura dhe duke ushtruar presion të lehtë. Përsëriteni për të paktën 10 herë.

U-ja e përmbysur

Një tjetër masazh i dobishëm që mund ta bëni me majë të gishtave nga e djathta në të majtë, është të ktheni fëmijën përmbys në formën e gërmës U. Përsëriteni për të paktën 10 herë.

Lëvizini këmbët

Për të ndihmuar në largimin e ajrit, mund të përdorni edhe këmbët. Ngrijini këmbët dhe afrojini me barkun me pak presion. Edhe këtë përsëriteni 10 herë dhe në fund mund të bëni ushtrimin e biçikletës.

Lexo edhe: Kolikat e bebes, efekti i prebiotikeve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X