Mosprerja e kordonit ombelikal, ja si e parandalon anemine tek femija

0 0

Sipas disa studiuesve, pas lindjes mjekët duhet të presin disa çaste para se të këputin lidhjen e bebes me nënën, kordonin ombelikal. Të priturit pak minuta para prerjes së tij do të ketë efekte pozitive në parandalimin e shfaqjes së anemisë tek fëmija gjatë vitit të parë të jetës.

Studimi i kryer

Studimi u krye nga universiteti Uppsala dhe u publikua në “Jama Pediatrics”. Ky studim u krye në 540 të porsalindur në Nepal, një vend ku anemia është tepër e përhapur. Tek disa fëmijë prerja u krye pas 1 minute nga lindja dhe tek disa të tjerë pas 3 minutash. Ata u mbajtën nën vëzhgim për një kohë të gjatë, dhë ndërkohë u vu re se tek fëmijët të cilëve kordoni ju pre 3 minuta pas lindjes, ecuria shëndetësore ishte më e mirë.

Gjaku i plaçentës kundër anemisë

Anemia do të ishte në shkallë më të ulët tek fëmijët të cilëve kordoni ju pre me vonesë, kjo pasi pulsimet e gjakut plaçentar pas lindjes do të rrisin depozitat e hekurit, të cilat kanë një kohëzgjatje të konsiderueshme.

Bebi dhe anemia

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mungesa e hekurit do të ketë pasoja serioze në zhvillimin konjuktiv (njohës), motorik dhe në atë të sjelljes. Zakonisht në raste të tilla fëmijët duhet të marrë vitaminat plotësuese.

Lexoni edhe: Mungesa e hekurit tek bebet

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X