Tri arsye përse lindja e fëmijës mund t’ju ndihmojë shumë në karrierë

0 0

Ndërsa fillova tremujorin tim të tretë të shtatzanisë, unë dhe burri im u zhvendosëm për arsye të punës së bashkëshortit tim. Kur mësova për herë të parë se isha shtatzanë, isha në ankth për të gjetur një punë. Para lëvizjes, unë kam punuar me kohë të plotë në një firmë këshilluese të strategjisë së komunikimit që punon kryesisht me organizata jofitimprurëse. Ishte një punë që e doja, por që nuk mund ta ushtroja në qytetin tonë të ri.

Ndërsa kisha aq shumë ankth, koha e shtatzanisë sime dhe lëvizja jonë rezultoi të ishte një bekim, duke më lejuar mundësinë për të vlerësuar qëllimet e mia të karrierës.

Edhe nëse nuk keni të njëjtin tranzicion në karrierë si unë, këtu janë 3 arsye pse të pasurit një fëmijë është një kohë e shkëlqyer për të vlerësuar qëllimet tuaja të karrierës.

  1. Identiteti i ri

Një nga gjërat me të cilën kam luftuar me të vërtetë në muajt e parë pasi lindi djali im ishte identiteti im. Një pjesë e kësaj ishte sepse burri im dhe unë kaluam kaq shumë ndryshime në të njëjtën kohë dhe tranzicioni ishte i përafërt. Por gjithashtu e kisha të vështirë të përpiqesha të pajtohem se kush isha si nënë krahasuar me si e kisha menduar veten para se të lindte djali im.

Lejojini vetes kohën për të njohur versionin tuaj të ri. Një nga gjërat që më ndihmoi ishte të caktoja dy orë çdo fundjavë për të dalë nga shtëpia vetë – thjesht për të menduar dhe për të qenë vetëm, përveç rolit tim si “mama”.  Ndërsa filloni të kuptoni gruan e re të mahnitshme që po bëheni, ju mund të kuptoni se përparësitë dhe qëllimet tuaja gjithashtu janë zhvendosur. Këto njohuri për versionin tuaj të ri mund t’ju ndihmojnë të zhvendosni vizionin tuaj të punës kur nisni rrugëtimin e mëmësisë.

  1. Prioritete të reja

Ndërsa përparësitë tuaja mund të ndryshojnë kur të bëheni nënë, kjo nuk do të thotë që karriera juaj nuk është më e rëndësishme. Mund të ndodhë që të mos jetë aq e rëndësishme sa më parë. Ju mund të keni menduar se keni dashur të ktheheni në punë me kohë të plotë, por e kuptoni që është më mirë të qëndroni në shtëpi. Në të kundërt, rritja e rolit tuaj në punë mund të bëhet edhe më e rëndësishme për ju. Ndoshta keni planifikuar të qëndroni në shtëpi, por vendosni më vonë se nuk është për ju.

Ju gjithashtu mund të gjeni superfuqi të reja. Në fakt, studimet kanë treguar se nënat me dy fëmijë janë më efikase në zyrë se kushdo tjetër. Bëhet fjalë për përparësitë.

Mendova se do të kthehesha të punoja me kohë të plotë në një zyrë. Sidoqoftë, pasi djali im i vogël ishte këtu, më pëlqente shumë të isha në shtëpi me të. Në të njëjtën kohë, unë vërtet kisha nevojë për stimulimin mendor, ndjenjën e arritjes dhe ndjenjën që po kontribuoja në shoqërinë më të gjerë, ndjenja që t’i ofron puna. Kështu që vendosa të ndjek një orar fleksibël pune që më lejonte të punoja nga shtëpia.

Merrni pak kohë për të kuptuar përparësitë tuaja.

  1. Pasioni i ripërtërirë

Koha e tranzicionit që vjen me lindjen e një fëmije mund të jetë pika e përsosur e kapërcimit për të ndjekur pasionin tuaj, pavarësisht nëse kjo do të thotë të filloni një punë të re, të përqendroheni në punën tuaj aktuale ose madje të ktheheni në shkollë.

Çfarëdo që të vendosni: Ju do ia dilni.

Lexo edhe: 5 këshilla si ta bëni më të lehtë rikthimin në punë pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X