Qumësht gomarice për foshnjat?

0 0

 

Nuk flitet shumë, por problemi është mjaft i zakonshëm: nga 2 në 7.5% e foshnjave janë alergjikë ndaj proteinave të qumështit të lopës. Alternativa më e mirë duket të jetë vetëm qumështi i gomaricave, siç dëshmoi hulumtimi i kryer nga Departamenti i Shkencave Veterinare të Universitetit të Pizës. Formula shpesh nuk i plotëson shijet e fëmijëve dhe disa nuk janë krejtësisht të lira nga rreziku i sensibilizimit alergjik. Në vend të kësaj, qumështi i gomaricës është zëvendësimi ideal për fëmijët alergjikë ndaj qumështit të lopës: ka një shije të këndshme dhe tolerohet nga fëmijët, në krahasim me qumështin e deles apo dhisë.

I njohur që nga kohët e lashta

Qumështi i gomaricës është një ushqim i njohur që nga antikiteti. Edhe sot, pasi qumështi i gomaricës është konsideruar si një zëvendësim ideal për fëmijët alergjike nga qumështi i lopës, duke marrë parasysh tretshmërinë e lartë, përmbajtjen e vitaminave, mineraleve, sheqernave, imunoglobulinave dhe acidet yndyrore.

Shumë cilësi

Qumështi i gomaricës vepron në mënyrë selektive në florën bakteriale të zorrëve duke modeluar përgjigjen imunologjike, antiinflamatore dhe metabolike të organizmit. Duke qenë i ulët në kalori, ai është i përshtatshëm për ata që ndjekin dieta me pak kalori, karakterizohet nga një përmbajtje e ulët e yndyrave të ngopura dhe një përqendrim të mirë të acideve yndyrore të afta për të bashkëvepruar në zhvillimin e sistemit nervor të të porsalindurit.

I ngjashëm me qumështin e nënës

Qumështi i gomaricës ka një përmbajtje mesatare proteinike (1.60%) të ngjashëm me atë të qumështit të njeriut. Qumështi i nënës ka një përmbajtje të lartë laktoze (7%) që stimulon ‘thithjen e kalciumit dhe praninë e lartë të lizozimit (i cili ka një veprim baktericid kundër mikroorganizmave potencialisht patogjenë) dhe laktoferrin që nxit zvogëlimin e infeksioneve të zorrëve. Midis mineraleve, kalciumi qëndron, i pranishëm në sasi të mëdha.

Lexo edhe: Cili eshte qumeshti me i mire per tu konsumuar ne shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X