Qen në shtëpi, përfitimet shëndetësore dhe psikologjike

0 0

 

Sipas një studimi suedez të kryer nga Universiteti i Uppsala dhe i botuar në revistën mjekësore “Scientific Reports”, pas analizimit të mbi 3.4 milionë suedezëve: qeni në shtëpi është i mirë për zemrën dhe më gjerë.

Një angazhim me shumë aspekte pozitive

Të pasurit një qen në shtëpi do të thotë para së gjithash një angazhim i rëndësishëm dhe i vazhdueshëm. Një përgjegjësi që në mënyrë të pashmangshme e kushtëzon dhe shënon ditën. Megjithatë, ka shumë aspekte pozitive për të pasur një qen në shtëpi. Shëndeti duket të jetë mbi të gjitha, veçanërisht nëse kafsha në fjalë është një qen, por përfitimet janë gjetur edhe me macet.

Ndihmon në mbajtjen në formë

Rezultatet e hulumtimit suedez kanë theksuar sesi të pasurit një qen është një nga mënyrat më të mira për të qëndruar në aktivitet, për të ruajtur formën dhe mbi të gjitha për të ulur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe stresit.

Avantazhet edhe për të vegjlit

Lidhja e fortë e vendosur midis qenit dhe të zotit është diçka unike dhe e pazëvendësueshme. Kjo është e vërtetë edhe për të vegjlit. Ndarja e fëmijërisë me një qen i ndihmon ata, në fakt, të parandalojnë ankthin dhe të rrisin vetëbesimin e tyre. Disa kërkime kanë zbuluar gjithashtu se fjetja pranë qenit ju lejon të pushoni më mirë dhe të gëzoni siguri dhe qetësi më të madhe.

Mendimi i ekspertit

Edhe presidenti kombëtar i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë së Përgjithshme, Claudio Cricelli, kujton se në rastin e çrregullimeve psikosomatike, shpesh sugjerohet marrja e një qeni në shtëpi.

Lexo edhe: Qeni hero shpeton vajzen 3 vjece


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X