A keni raste te familjarëve te prekur me  kancer në familjen tuaj? Vlerëso rrezikun tënd me një kuiz të shpejtë!

0 7

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni proaktiv kur bëhet fjalë për parandalimin. Ja diçka që do të të ndihmojë të bëhesh më aktiv në parandalimin e kancerit. Pothuajse çdo familje në botë është prekur nga kanceri dhe shumë prej tyre mund të kurohen dhe trajtohen efektivisht nëse zbulohen herët. Në këtë artikull, do të sqarojmë kancerin e trashëguar dhe do të ju tregojmë se ka një mënyrë të mençur dhe të fuqishme për ta trajtuar atë – dhe kjo lidhet me ADN-në tuaj.

Mbroni veten dhe familjen tuaj me depistimin gjenetik 

Në një epokë ku përparimet mjekësore vazhdojnë të ndryshojnë peizazhin e kujdesit shëndetësor, një e vërtetë themelore mbetet e pandryshuar: parandalimi është pa dyshim arma më e fuqishme kundër kancerit. Testi ynë i Cancer Screen  ne nivel ADN-je është një shembull i shkëlqyer i këtyre përparimeve mjekësore – teknologjia e fundit e sekuencimit (NGS) na lejon të zbulojmë rrezikun tuaj për kancerin e trashëguar përmes një testi të thjeshtë me pështymë. Duke ekzaminuar deri në 90 gjenet, testi mund të vlerësojë rrezikun për 25 lloje të kancerit të trashëguar, përfshirë atë të gjirit, ovarian, prostatës, kolorektal dhe të tjerë.

Identifikimi i rrezikut të kancerit në familjen tuaj

Testi  Cancer Screen nuk parashikojn nëse ju ose familja juaj do të zhvillojë kancer, por zbulon mutacionet gjenetike që rrisin rrezikun, duke ju dhënë mundësinë për parandalim. Ato zbulojnë praninë e variantëve patogjenë, të cilët rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit deri në 99%. Për shembull, një variant patogjen në gjenin BRCA1 mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit deri në 85%, krahasuar me rrezikun mesatar prej 13%. Nëse kjo ju ngjan e njohur, mund të keni dëgjuar historinë e Angelina Jolies. Kur nëna e saj vdiq nga kanceri i gjirit, ajo bëri një test ADN që tregoi se ajo mbante variantin patogjen të gjenit BRCA1 dhe kishte një shans 87% më të lartë për të zhvilluar vetë kancerin e gjirit. Angelina mori masat parandaluese të nevojshme në formën e një mastektomie të dyfishtë. Ajo siguroi që fëmijët e saj të mos kalonin përmes përvojës së njëjtë si ajo, duke humbur nënën e saj. Kryerja e testit Cancer Screen është veçanërisht e këshillueshme nëse keni një prind që mbart një variant patogjen, pasi kjo rrit shanset tuaja për ta pasur atë me 50%. Por aspekti më kritik është që ju mund të mos e dini që një variant patogjen ekziston në familjen tuaj, pasi një person që e trashëgon variantin patogjen nuk zhvillon gjithmonë kancer. Prandaj testi është i vlefshëm për këdo që dëshiron të zbulojë rrezikun e tyre për kancer.

Nëse doni të dini rrezikun tuaj të kancerit trashëgimor, klikoni këtu për ta llogaritur!

 

Interpretimi i rezultateve tuaja me udhëzim ekspert

Nëse statistikat më lartë mund të duken të frikshme, është esenciale të mbani mend se dija është fuqi, dhe  testi Cancer Screen është këtu për të ofruar mbështetje dhe ndërgjegjësim. Testi gjithashtu përfshin informacion specifik mbi çdo variant patogjen të zbuluar dhe ndikimin e tij të mundshëm mbi rrezikun e zhvillimit të kancerit. Por nuk keni pse të shqetësoheni për të interpretuar rezultatet tuaja vetëm. Mjeku do t’ju ndihmojë në këtë. Nëse ndonjë rezultat kthehet pozitiv, një gjenetist klinik ose onkolog do tju ofroj informacion shtesë. Së bashku, mund të përcaktoni hapat tuaj të ardhshëm.

Fuqia e ndërgjegjësimit

Pas ndërgjegjësimit për rrezikun ndaj kancerit trashëgimor, mund të merrni hapa proaktivë drejt parandalimit dhe zbulimit të hershëm. Parandalimi mund të përfshijë ndryshime në mënyrën e jetesës dhe vendime që mund të ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit. Këto ndryshime në mënyrën e jetesës mund të përfshijnë:

 • ushqim më të shëndetshëm,
 • ushtim të rregullt fizik,
 • reduktim të duhanit dhe alkoolit,
 • menaxhim stresi,
 • dhe mbi të gjitha – monitorim i rregullt për zbulim të hershëm.

Rezultatet gjithashtu ju tregojnë se si këto variante mund të ndikojnë në familjen tuaj. Ky informacion është i çmuar nëse një anëtar i familjes suaj ose ju vetë jeni  diagnostikuar tashmë me kancer. Kjo do të thotë që ju mund të ndihmoni të dashurit tuaj të bëhen më të ndërgjegjshëm për predispozitën tuaj gjenetike të përbashkët dhe për pasojë t’i ndihmoni ata të shmangin kalimin përmes të njëjtës përvojë.

Rezultate të besueshme

Ne e kuptojmë rëndësinë e rezultateve të sakta dhe të besueshme në marrjen e vendimeve rreth shëndetit tuaj, sidomos në parandalimin e kancerit. Prandaj testi ynë Cancer Screen  përdor teknologjinë e sekuencimit (NGS) për të analizuar mostrën tuaj për variantet gjenetike të lidhura me rrezikun e kancerit. Metoda është shumë e besueshme në zbulimin e varianteve tuaja gjenetike (me saktësi 99.4%). Më tej, nëse rezultatet tuaja zbulojnë ndonjë variant patogjen, ato verifikohen në vazhdimësi me sekuenca të Sangerit ose metodën qPCR. Kjo garanton që të gjitha informacionet që merrni rreth rrezikut tuaj të kancerit janë mbështetur nga prova shkencore solide.

Një e ardhme më e sigurt për familjen tuaj 

Kanceri mund të ketë një ndikim të thellë në familjet. Për fat të mirë, teknologjitë e avancuara, si testi ynë Cancer Screen ju nxit të merrni hapa drejt parandalimit dhe zbulimit të hershëm. Nuk keni pse të pyesni për rrezikun tuaj dhe të familjes suaj, sepse me testin tonë, mund ta zbuloni me një mostrë të thjeshtë pështyme. Informacioni që merrni jo vetëm që do të jetë i dobishëm për ju por është edhe një investim në të ardhmen e të gjithë familjes suaj. Të armatosur me dituri dhe informimin mbi riskun tuaj të përbashkët ju mund të qëndroni më të fortë së bashku.

Nëse doni të dini rrezikun tuaj të kancerit trashëgimor, klikoni këtu për ta llogaritur!


 1. Cletus Dooley

  Fantastic read! I was especially impressed by the depth provided on the topic, offering a perspective I hadn’t considered. Your insight adds significant value to the conversation. For future articles, it would be fascinating to explore more to dive deeper into this subject. Could you also clarify more about the topic? It caught my interest, and I’d love to understand more about it. Keep up the excellent work!

 2. Sydnee Hilpert

  Your posts provide fresh perspectives.

 3. api77

  This article is a valuable contribution to the ongoing discourse on the subject.

 4. pilllow

  you are in reality a just right webmaster The site loading velocity is incredible It seems that you are doing any unique trick In addition The contents are masterwork you have performed a wonderful task on this topic

 5. 카지노사이트

  [토토사이트] 카지노커뮤니티 이용으로 먹튀검증 및 토토사이트 먹튀를 예방하세요.

 6. Oberflächenreinigung

  This article was incredibly insightful! I was captivated by the thoroughness of the information and the clear, engaging way it was delivered. The depth of research and expertise evident in this post is remarkable, significantly elevating the content’s quality. The insights in the opening and concluding sections were particularly compelling, sparking some ideas and questions I hope you will explore in future articles. If there are any additional resources for further exploration on this topic, I would love to delve into them. Thank you for sharing your expertise and enriching our understanding of this subject. I felt compelled to comment immediately after reading due to the exceptional quality of this piece. Keep up the fantastic work—I’ll definitely be returning for more updates. Your dedication to crafting such an excellent article is highly appreciated!

 7. 먹튀신고

  [먹튀신고] 불법 먹튀 사이트를 차단하고 안전한 온라인 도박 환경을 조성하세요! 먹튀 사이트 차단 방법, 검증된 사이트 목록, 안전놀이터 추천 등을 제공합니다.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Familjarët kërkojnë drejtësi pas mbytjes...

Pas ngjarjes tragjike, ku një 3 vjeçarit humbi jetën pasi u mbyt në rrethana ende të paqarta kopsht, në qytetin e Fierit, familjarët kërkojnë drejtësi. Ata nuk besojnë që fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X