Problemet e mëlçisë tek fëmijët dhe bebet, si t’i kuptoni dhe si t’i trajtoni?

0 0

Mëlçia na ndihmon të tresim ushqimin dhe të heqim qafe toksinat nga trupi, e për këtë arsye mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm. Nëse foshnja juaj është diagnostikuar me një çrregullim të mëlçisë, duhet të dini për problemet që mund të shkaktojë kjo dhe çfarë mund të bëni.

Çfarë është Sëmundja e Mëlçisë?

Sëmundja e mëlçisë mund të përdoret për t’iu referuar një spektri të gjerë të problemeve të mëlçisë. Rreth 75% e mëlçisë mund të  jetë dëmtuar, por në fakt ju tani mund ta vëreni se ky organ nuk funksionon mirë. Një term tjetër për sëmundjen e mëlçisë është sëmundja hepatike. Foshnjat të cilët janë diagnostikuar me një problem të mëlçisë do të kenë nevojë për mbështetje mjekësore të qëndrueshme dhe një plan shumë të mirë të kontrollit të sëmundjes për t’u shëruar.

Çfarë i shkakton problemet e mëlçisë?

  1. Infeksionet virale. Infeksionet virale mund të shkaktojnë probleme të mëlçisë tek fëmijët. Disa prej tyre mund të përfshijnë Hepatitin A, B dhe C.
  2. Çrregullime gjenetike. Ndonjëherë problemet e mëlçisë janë shkaktuar nga çrregullimet që kalojnë nga trashëgimia e familjes; hemokromatosis, për shembull, një çrregullim që është gjenetik ku trupi ruan shumë hekur. Ashtu si çrregullimet, gjenet që janë e tefekte mund të trashëgohen duke i lënë fëmijët të prirur ndaj problemeve të mëlçisë.
  3. Kolestasi. Rrjedhja e lëngut alkalik në mëlçi mund të shkaktojë probleme në këtë organ.
  4. Kanceri. Në indet e mëlçisë mund të infiltrohen qeliza që janë anormale, si qelizat e kancerit. Këto inde gjithashtu mund të dëmtohen nga disa kimikate dhe minerale që merren në mënyrë të tepërt.

Shenjat dhe simptomat e problemeve të mëlçisë

Ka kaq shumë sëmundje të mëlçisë dhe këto sëmundje janë ndryshe tek çdo individ, çka e bën diagnozën e sëmundjeve të mëlçisë shumë të vështirë. Këtu kemi disa nga simptomat e zakonshme të problemeve të mëlçisë tek fëmijët:

  • Verdhëza. Lëkura dhe sytë e fëmijës suaj do të duken të verdha në ngjyrë të zbehtë, të cilat do të shoqërohen nga ethe dhe dridhura.
  • Siklet në bark. Fëmija juaj mund të ketë shumë dhimbje në bark për shkak të zgjerimit të mëlçisë.
  • Varicet ezofagogjike. Enët e gjakut brenda mureve të ezofagut të poshtëm zgjerohen, duke shkaktuar gjakderdhje.
  • Hipertensioni hyrës. Vena hyrëse furnizon me gjak mëlçinë nga zorra e trashë. Kur ndodh hipertensioni portal ose hyrës, qelizat e reja të gjakut fillojnë të formohen dhe bashkojnë rrjedhën e gjakut nga zorrët në qarkullimin e përgjithshëm, që do të thotë se gjaku nuk kalon përmes mëlçisë ku duhet të hiqen substancat toksike dhe pastaj rrjedhin në pjesën tjetër të trupit, duke shkaktuar probleme.
  • Dëmtimi i trurit. Kur substancat toksike nuk hiqen dhe ato arrijnë në sistemin nervor, kjo mund të shkaktojë probleme serioze. Funksionimi i trurit preket nga kjo, ndonjëherë duke çuar në disorientim mendor dhe në rastet më të këqija mund të shkaktojë koma.
  • Askitizmi. Mund të ketë një rritje të lëngjeve në zgavrën e barkut, duke shkaktuar fryrje të barkut.

Si diagnostikohet një problem në mëlçi?

Problemet me mëlçi diagnostikohen në këto mënyra:

Përmes albuminës. Albumina është një proteinë që prodhohet nga mëlçia. Ky test bëhet  për të zbuluar dhe diagnostikuar sëmundjet e mëlçisë dhe të veshkave.

Bilirubina është një pigment që krijohet kur bie niveli i qelizave të kuqe të gjakut. Nëse niveli i bilirubinës rritet, personi ka verdhëz. Testi kontrollon se sa funksionon mëlçia në eliminimin e Bilirubinës.

Alanine Transaminase (ALT). Kjo enzimë gjendet përgjithësisht në mëlçi. Nëse niveli i ALT është shumë i lartë, kjo është një shenjë se ka dëmtime të mëlçisë. Testi ALT e kontrollon këtë.

Trajtimi për problemet e mëlçisë

Trajtimi i problemeve të mëlçisë varet nga ajo që është shkaktare e sëmundjes. Nëse sëmundja rezulton të jetë nga një virus, atëherë virusi do të duhet të trajtohet dhe do të kërkohet kujdes mjekësor derisa virusi të zhduket. Në të njëjtën mënyrë, duhet të identifikohen shkaqet e problemeve në mënyrë që të trajtohen siç duhet. Në skenarin më të keq, ku mëlçia është dëmtuar përtej riparimit, duhet të kryhet transplantimi i mëlçisë.

Përveç disa shkaqeve të sëmundjes së mëlçisë, si hepatiti ose gurët e tëmthit që mund të shërohen, sëmundjet e tjera të mëlçisë thjesht trajtohen. Të zbuloni se fëmija juaj ka një sëmundje të tillë nuk është diçka që ndonjë prind dëshiron ta dëgjojë, por fatkeqësisht, këto gjëra mund të ndodhin dhe ju takon juve të bëni më të mirën që të mund ta ndihmoni fëmijën tuaj që të shërohet.

Lexo edhe: Gjidhenia mbron nenat nga semundjet e melçise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X