loading

Paralajmërimi për prindërit e rinj: Mos i mbani foshnjat në sexholino për më shumë se 30 minuta

Prindërit e rinj janë paralajmëruar nga një studim që të mos i mbajnë të porsalindurit në vendet e makinave për periudha të gjata kohore.
0 0

Një studim zbuloi se tre të katërtat e prindërve nuk dinin se një tendosje e tillë prej më shumë se 30 minutash në atë pozicion gjumi mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje për foshnjat deri në moshën gjashtë javëshe.

Dhe rreth dy të tretat nuk e dinin që ata duhet të bënin një pushim të gjatë prej të paktën 15 minutash çdo dy orë kur udhëtonin me një të porsalindur, zbuloi studimi për Churchill Car Insurance.

Sondazhi i 2,000 të rriturve gjithashtu zbuloi se prindërit e rinj ishin më të vetëdijshëm për rreziqet sesa ata të moshës 35 vjeç e lart.

Profesor Peter Fleming, nga Universiteti i Bristol, tha: ‘Megjithëse është shumë e rëndësishme që prindërit të përdorin gjithmonë një vend të duhur makinash për foshnjat e reja në udhëtimet e makinave, foshnja gjithmonë duhet të merret nga vendi dhe të vendoset në një vend për të fjetur siç është një shtrat ose shportë në udhëtim. Sexholinot e makinave nuk janë të dizajnuara për periudha të gjata për foshnjat”.

‘Në katër deri në gjashtë javët e para pas lindjes, prindërit duhet të përpiqen të shmangin udhëtimet me makinë më shumë se 30 minuta për fëmijën e tyre, dhe kur është e mundur një i rritur duhet të udhëtojë me fëmijën në sediljen e pasme të makinës për të mbajtur nën kontroll pozicionin e fëmijës.

‘Nëse udhëtimet më të gjata janë të pashmangshme, ju lutemi bëni pushime të rregullta në të cilat foshnja nxirret nga sexholino e makinës sa më shumë që të jetë e mundur.’

Lexo edhe: Cili është pozicioni i duhur për gjumin e foshnjës?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Dhuro një lodër”, nisma për...

Organizata Plan&Go, EMDR Albania, Tres Jolie Durrës si dhe profesionistë të lirë psikologë dhe punonjës socialë ju ftojnë të dhuroni një lodër për fëmijët e prekur nga tërmeti. Jemi në...

Rregullat e mirësjelljes për të...

Në një botë si kjo e sotmja, e mbizotëruar nga konkurenca dhe e mbushur me zemërim e plot armiqësi, mësimi i mirësisë për një fëmije si duket nuk shkon me...

Edhe fëmijët kanë nevojë për...

Një në 6 fëmijë mes moshës 6 dhe 17 vjeç përjetojnë një çrregullim të shëndetit mendor çdo vit. Sjellja dhe ndryshimet e personalitetit, izolimi, irritimi i lehtë dhe përjetimi i...

Lira Gjika: Prindër përpiquni ta...

4 ditë pas termetit të fuqishëm me magnitudë 6,4 ballë të shkallës Rihter, mjekja pediatre Lira Gjika ka shpërndarë në rrjetin social Facebook një status për pasiguritë, frikën apo edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X