loading

Alarm nga ekspertët e shëndetësisë: Mos i përdorni kurrë sexholinot për këtë arsye

0 0

 

Sexholinot, ulëset e tjera për fëmijë, me të vërtetë mund të jenë shpëtim për shumë prindër. Por, kur përdoren në mënyrë të parregullt për rutinën e gjumit, këto pajisje janë shkaktare për disa qindra vdekje të lidhura me gjumin, sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP).

Mesatarisht, 3.700 fëmijë vdesin çdo vit nga vdekjet e lidhura me gjumin. Këto përfshijnë sindromën e papritur të vdekjes së foshnjave (SIDS), ngushtimin aksidental dhe mbytjen në shtrat, si dhe të tjera. Në një studim 10-vjeçar të publikuar së fundmi, duke analizuar 11,700 vdekje të lidhura me fjetjen e foshnjave, AAP zbuloi se 3 për qind (348) të foshnjave vdiqën në pajisjet që përdoren për t’u ulur dhe shumicën e kohës foshnjat ishin në makina. Çfarë është më alarmante, 90 për qind të rasteve, ulëset e makinave nuk janë përdorur për qëllimin e tyre. Mosha mesatare për vdekjen e foshnjave ishte vetëm 2 muajshe.

“Ndërsa ulëset e makinave janë gjithmonë vendi më i mirë për foshnjat kur ato transportohen në një automjet, kjo nuk do të thotë se janë vendi më i sigurt kur ata flenë jashtë makinës”, thotë bashkautori i studimit Jeffrey D. Colvin.

Ndërsa këto pajisje janë të dizajnuara për aktivitete, si për shembull transportimin, ushqyerjen dhe të luajturit, prindërit nganjëherë përfundojnë duke i përdorur ato në mënyrë të papërshtatshme si një krevat fëmijësh. Por kjo gjë mund të çojë në vdekje, foshnjat mund të bien nga ulësja, të rrokullisen në një sipërfaqe të papërshtatshme dhe të mbyten ose mund të lëndohen apo të vriten me shtrëngime të rripave të sediljeve të makinës. AAP rekomandon që foshnjat të vendosen në pozicionin shtrirë për gjumë deri në moshën një vjeçare dhe ulëset nuk duhet të përdoren për gjumë rutinë.

Shumica e vdekjeve në pajisjet ulëse ndodhën në shtëpi dhe nën mbikëqyrjen e një prindi. Më shumë se tre të katërtat e foshnjave që vdiqën në këto kushte gjithashtu kishin të paktën një faktor rreziku, dhe më shumë se gjysma kishin dy ose më shumë faktorë rreziku.

AAP shpreson se raporti i ri do t’i kujtojë prindërit për rëndësinë e mjediseve të gjumit të sigurt.

Lexo edhe: Udhetimet me femijen, garantojini gjume te sigurte

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshira për marrëdhënie seksuale gjatë...

Shtatzënia ndryshon shumë nivelin hormonal të një gruaje dhe shumë prej tyre mund të përjetojnë dëshirë të madhe seksuale gjatë nëntë muajve. Por jo çdo grua e ka këtë përvojë,...

Mos i jepni fëmijës tuaj...

Pediatrit ndërkombëtarë po paralajmërojnë se këto opsione zëvendësuese në fakt shkaktojnë dëme. Qumështi përmban shumë më tepër sesa kalciumi, vitaminë D dhe proteina mes lëndëve të tjera ushqyese dhe ai...

Alarm nga OBSH: Abuzohet me...

Një ankesë vjen nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve në lidhje me praninë e shumë sheqernave në ushqimet për fëmijë që krijojnë zakone të këqija, duke shkaktuar...

Vjeshta dhe problemet me flokët...

Pas kthimit nga pushimet, ju prisni të jeni në formën më të mirë fizike, por jo gjithmonë ndodh kështu. Faji duket se është i ekspozimit të tepruar në diell pa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X