loading

Hormoni mashkullor është sekreti i autizmit? Ja ç’thotë studimi i fundit për testoteronin

Studiuesit e kanë ditur prej kohësh se autizmi është më i përhapur tek meshkujt sesa tek femrat.




0 0

Në fakt, djemtë kanë katër herë më shumë gjasa të diagnostikohen me çrregullimin e spektrit autik sesa vajzat.

Për këtë arsye, shkencëtarët kanë sugjeruar një lidhje midis testosteronit dhe empatisë njohëse – aftësisë për të lexuar emocionet e të tjerëve – gjë që është diçka me të cilën njerëzit autikë luftojnë.

Por, në studimin më të madh në llojin e tij, një ekip nga Universiteti Perëndimor në Londër, Ontario, Kanada dhe Universiteti i Pensilvania në Filadelfia, nuk gjetën asnjë lidhje midis niveleve të testosteronit dhe sesa empatikë mund të ishin meshkujt.

Çrregullimi i spektrit autik (ASD) është një çrregullim zhvillimi, në të cilin të prekurit kanë vështirësi në komunikim dhe sjellje.

Këto probleme përfshijnë autizmin, sindromën e Aspergerit dhe çrregullimin disintegrues të fëmijëve – dhe simptomat mund të variojnë nga ato më të butat tek më të rëndat.

Fëmijët zakonisht diagnostikohen nga mosha dy vjeç pasi shfaqin shenja të tilla si kontakti i ulët me sy, ose kur nuk përgjigjen fare në momentin që e thërrisni në emër apo kryejnë lëvizje përsëritëse.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, rreth 1 në 59 fëmijë ka ASD.

Djemtë kanë shumë më shumë gjasa të kenë këtë çrregullim sesa vajzat, gjë që bëri që shumë studiues të besojnë se ekzistonte një lidhje midis testosteronit dhe një aftësie të zvogëluar të njerëzve autikë për të lexuar emocionet e të tjerëve.

Prova më e fortë e një lidhje midis testosteronit dhe autizmit erdhi në vitin 2011, në një studim i cili zbuloi se nëse u jepej testoteron grave të shëndetsme kjo dëmtonte aftësinë e tyre për të lexuar emocione.

Rezultatet treguan gjithashtu raportin e gjatësisë së gishtit të mesëm të pjesëmarrësit me gishtin e tyre të unazës, i njohur si raporti 2D: 4D.

Disa besojnë se nëse gishti i unazës është më i gjatë tregon se mitra është më e ekspozuar ndaj testoteronit dhe për këtë arsye rreziku i autizmit është më i lartë.

Autorët e studimit thanë se ekspozimi i nënës shtatzënë ndaj testoteronit bënte që truri mashkullor të mos ishte në gjendje të kuptonte lehtësisht gjendjen emocionale të të tjerëve përreth tyre.

Për studimin e ri, të botuar në revistën Proceedings of the Royal Society B: Scientists Biology, ekipi kreu dy gjykime të kontrolluara të rastit.

Studiuesit u dhanë 643 burrave një xhel me testoteron ose një hapje testoteroni (të padëmshme) dhe më pas u bënë atyre disa pyetësorë për të kuptuar empatinë njohëse.

Xheli rriti nivelet e testosteronit tek burrat por nuk kishte prova që ai kishte ndonjë ndikim në testet e tyre të empatisë njohëse.

Pra shkencëtarët thonë se këta burra vazhdonin të kishin të njëjtat aftësi dhe për këtë arsye testoteroni mund të mos jetë shkak për autizmin.

Lexo edhe: A do te sherohet ndonjehere femija im autik?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Rrahjet e zemrës së fetusit,...

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë Stevens kanë zhvilluar një teknikë që mund të lejojë prindërit të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fëmijës së tyre me një pajisje jo-invazive, të sigurt...

Produktet kozmetike nuk janë lodra,...

Lyerja e buzëve me të kuq mund të duket si diçka e lezetshme dhe shumë argëtuese.  Ju madje mund të bëni edhe një foto ose dy për të vulosur atë...

Astma dhe alergjitë te fëmijët:...

Shoqëria e kafshëve në fermë apo edhe macet, në të vërtetë, mund të "mësojnë" sistemin imunitar të mos reagojë ndaj substancave të padëmshme - siç ndodh me alergjitë - por...

Mjetet shtëpiake për të hequr...

Para se të kërkoni për mënyra se si të hiqni qimet e tepërta nga trupi i bebeve,  është e rëndësishme të kuptoni pse i kanë ato. Qimet e trupit me...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X