loading

Diferenca ideale mes dy shtatzanive për të mbrojtur shëndetin e nënës dhe fëmijës

0 0

Gratë që kanë lindur një fëmijë duhet të presin të paktën një vit para një shtatzanie të re për të zvogëluar rreziqet për nënën dhe foshnjën e palindur. Ky është rezultati i një studimi nga Universiteti i British Columbia.

Intervali optimal midis dy shtatzanive

Hulumtimi bazohet në të dhënat e pothuajse 150 mijë shtatzanive të dyta, duke vlerësuar intervalin në krahasim me të parat dhe rezultatet në lidhje me shëndetin e nënës dhe fëmijës. Sipas studimit, rreziqet e vogla ndodhin me një distancë midis dy shtatzanive ndërmjet 12 dhe 18 muajve, ndërsa para dhe pas atyre janë më të larta. Nëse ata presin vetëm gjashtë muaj, për shembull, probabiliteti i vdekjes ose dëmtimi i rëndë i nënës është 1.2% dhe ai i lindjes së parakohshme me 8.5%, ndërsa pas vitit, përkatësisht, deri në 0, 5% dhe 3.7%. Problemet për të porsalindurin ndodhin në 2% të rasteve, nëse presin 6 muaj, ndërsa pas 12 muajsh bien në 1.5%. Të dhënat janë qetësuese, sidomos për gratë që kanë fëmijën e tyre të parë pas moshës 35 vjeçare.

Përfitimet për fëmijët me këtë diferencë

Një distancë e vogël mes dy shtatzënive gjithashtu ofron përfitime për rritjen e dy vëllezërve. Kjo favorizon tendencën, që kur të rriten, të ndërtojnë marrëdhënie të shëndetshme.

Megjithatë vendimi për të bërë fëmijën e dytë duhet marrë duke pasur parasysh disa faktorë: moshën e nënës, projektet e punës, mundësitë ekonomike etj.

Lexo edhe: Diferenca ideale e moshes se femijeve…

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ilaçi i ri kundër migrenës,...

I miratuar nga Agjencia Europiane e Ilaçeve (EMA), një ilaç i ri së shpejti do të do të dalë në treg, në gjendje të reduktojë  ndjeshëm, deri në gjysmën e...

Mitet e pavërteta për qëndrimin...

Ka nga ata që besojnë se një kapelë dhe rrobat janë të mjaftueshme për të mbrojtur fëmijët nga dielli. Të tjerë besojnë se zgjat dhjetë minuta për të prodhuar vitaminën...

Rregullat që duhen ndjekur nëse...

Biçikleta është një mjet i përshtatshëm dhe i përballueshëm për transport. Megjithatë, është e rëndësishme të ndiqni disa rregulla të thjeshta për të shmangur dëmtimet. Më poshtë keni disa nga...

Qëndrimi ulur përpara televizorit pasi...

Herën tjetër kur të jeni gati për tu ulur në divan për një shfaqje televizive, mendohuni dy herë : kjo gjë mund t'ju kushtojë jetën. Megjithëse qëndrimi ulur për një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X