5 ushqimet qe tresin dhjamin

0 0

Çdo person duhet të ndjekë një dietë të shëndetshme në të cilën duhet të përfshihen ushqime që nuk përmbajnë shumë kalori. Mund të themi se ekzistojnë disa ushqime mrekullibërëse të cilar kanë rezultuar të jenë shumë efikase në djegien e dhjamit. Cilat janë ato?

Xhinxheri: nuk ka rëndësi nëse është i freskët apo pluhur, ai është shumë efikas në djegien e dhjamit, dhe jo vetëm. Ai është shumë i shëndetshëm për të gjithë organizmin. Mund të përdoret në lëngjet e frutave apo perimeve, çajrave të ndryshëm, supave si edhe pjatave me bazë peshku. Ka veti antioksidante, antiinflamatore, rregullon problemet e glicemisë etj.

Specat: specat janë shumë efektivë përsa i përket djegies së dhjamit kjo pasi përmbajnë capsaicinën e cila është një substancë që stimulon metabolizmin duke ndihmuar në djegien e kalorive. Është shumë i pasur edhe me vitamina e kripëra minerale.

Hudhra dhe qepa: përveçse shkrijnë dhjamin janë edhe shumë të pasur me vitamina dhe kripëra minerale. Mbajnë nën kontroll nivelin e glicemisë, kryesisht hudhra. Qepa është shumë e mirë për një dietë me pak kalori, kjo pasi falë fitoestrogjenëve që përmban si edhe substancave cinarinosimiliha ka efekt diureti që shkakton eleminimin e lëngjeve të tepërta që shkaktojnë fryrje të trupit.

Kanella: kjo erzë ka veti të fuqishme antibakteriale, anti plakje etj, të cilat tashmë njihen nga të gjithë. Ajo gjithashtu është shumë e mirë përtë ulur ndjesinë e urisë, duke qënë në gjendje të mbajë edhe gliceminë nën kontroll. Ajo lufton kryesisht dhjamin e barkut dhe hijeve.

Caji jeshil: është një pije që ka veti shumë të forta kundër dhjamit, ka veti diuretike, antibakteriale, ul nivelin e kolesterolit ne gjak, lufton plakjen e lëkurës etj.

 

Lexoni dhe: Çfare dimë (dhe nuk dime) rreth humbjes së peshës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X