10 kuriozitete ne lidhje me bebet

0 0

Nuk ka rëndësi nëse tashmë fëmija yt është i rritur, kur vjen puna tek bebet të gjithë duam të mësojmë më shumë. Bota e tyre është e mbushur plot mistere, dhe duket se çdo ditë mësojmë dicka të re. Dhe le ta bëjmë këtë edhe sot.

Disa kuriozitete…

Sytë e të porsalindurit janë rreth 25 herë më të vegjël se të së rriturve. Ata mund të shikojnë objekte deri në 20-25 cm largësi nga fytyra e tyre.
• Dëgjimi është e vetmja shqisë që zhvillohet që në barkun e nënës, dhe përkatësisht në mesin e shtatëzanisë.
• Fëmija është në gjendje të shijojë në mënyrë më të mprehtë një ushqim, dhe kjo e shpjegon edhe rrudhjen e fytyrës në momentin që provon një ushqim të ri. Papilat e shijimit janë rreth 10.000 tek bebet dhe 5.000 tek personat e rritur.
• Ata kanë më shumë kocka se një i rritur. Një bebe ka 300, ndërkohë që një person i rritur ka 206.
• Edhe pse kanë një trup të vogël, të porsalindurit kanë rrahje më të shpeshta zemre. Në lindje frekuenca kardiake është rreth 180 rrahje në minutë, dhe më pas shkon në 140. Në vitin e parë të jetës shkon 115 rrahje.
• Ata kanë kaluar 9 muaj brenda lëngut amniotik. Për ta është shumë natyrale të mbajnë frymën ndërsa janë në ujë.
• Ai është në gjendje të njohë nënën që në momentet e para pas lindjes, nga zëri dhe aroma saj. Të gjithë të tjerët, duke përfshirë këtu edhe babain, duhet tëp resin disa javë për t’u njohur si persona jo të huaj.
• Ai është i varur nga nëna dhe aroma e saj.
• Një bebe është në gjendje të buzëqeshë duke filluar që nga java e 4 e jetës.
• I thoni fëmijës tuaj “jo”? Kini durim! Ai e njeh kuptimin e kësaj fjale vetëm rreth muajit të 11 të jetës dhe fillon ta përdorë 1 muaj më vonë.

Lexoni edhe: Kur ndryshon ngjyra e syve te femijeve?

 

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X