Syte e femijes, ngjyra dhe zhvillimi

0 0

Shikimi i bebeve si edhe ngjyra e syve përbën një nga shqetësimet më të mëdha të prindërve, të cilët e pyesin shpesh veten se kur do të jetë në gjendje fëmija i tyre të shikojë si edhe kur do të bëhet përfundimtare ngjyra e syve të tij. Le të shohim se si zhvillohet shikimi i të porsalindurve duke filluar nga analizimi i ngjyrës së syve.

Ngjyra e syve tek të porsalindurit

Para se ngjyra e syve të bëhet përfundimtare, duhet të kalojnë disa muaj. Pra nëse gjatë muajve të parë ngjyra e tyre do tëjetë gri-bojëqielli, shumë shpejt mund të mos jetë më e tillë. Sytë e bebeve e kanë një ngjyrë të tillë sepse melanocitet e pranishme tek irisi i syve nuk prodhon ende melaninë, e cila do të formojë ngjyrën e syve. Diçka e tillë do të ndodhë me kalimin e muajve.

Bebi në muajin e parë të jetës

Gjatë muajit të parë të jetës bebja është shumë delikat, dhe zhvillimi ec me ritme shumë të ngadalta. Një prej pyetjeve që prindërit i bëjnë shpesh vetes është: “A është në gjendje të shikojë bebja ime”? Të gjithë prindërit duhet të dinë se gjatë javëve të para të jetës shikimi i fëmijës nuk është ende i formuar mirë. Ai është në gjendje të shikojë vetëm në një distancë prej 20-25 cm, distancë që përmirësohet me kalimin e ditëve.

Kur fillojnë të shikojnë të porsalindurit?

Gjatë dy muajve të parë bebet mësojnë të praktikojnë muskujt okularë në mënyrë që të jetë në gjendje të fiksojë një send që është i interesuar si edhe ta ndjekë atë me sy. Nga muaji i 3-të bebet fillojnë të shikojnë në mënyrë më të qartë, dhe pas kësaj periudhe shikimi i tyre mund të jetë në gjendje të kapë objekte nga dy kënde. Zhvillimi i shikimit së të porsalindurve shpesh lidhet edhe me daljen e lotëve tek fëmija, por në të vërtetë kjo mund të jetë sinjali se kanali i lotit të fëmijës është i bllokuar. Në rastet e tjera është krejtësisht fiziologjike dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Artikuj te ngjashem: Zhvillimi i syve te femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X