Vogëlushi që nuk ka frikë nga të huajt, 4-vjeçari me një sindromë të rrallë

Me buzëqeshjen e tij rrezatuese, Alex Vasey është një djalë i zgjuar dhe shumë miqësor.
0 0

Por, katër vjeçari ka një sindromë të rrallë mjekësore që do të thotë se është tepër i shoqërueshëm – dhe nuk ka frikë nga të huajt.

Alex vuan nga sindroma Williams, një çrregullim gjenetik, i cili shkakton një sërë problemesh shëndetësore dhe zhvillimore, përfshirë këtu edhe miqësore.

Kështu që, kur ai filloi çerdhen këtë verë, prindërit e tij Don dhe Bethan nuk kishin asnjë shqetësim nëse djali do të bënte miq, sepse ai flet me të gjithë ata që i takon.

Por ai nuk e kupton se ndonjëherë njerëzit janë të padrejtë.

Babai i tij ka treguar Alex flet me këdo që është në rrugë. Ai nuk trembet dhe nuk i kupton rreziqet e huaja.

‘Ai është përgjithësisht shumë i lumtur, i dashur dhe i kujdesshëm. Ai sheh vetëm  të mirat tek të gjithë. Ai është gjithashtu shumë empatik. Nëse një fëmijë tjetër fillon të qajë, ai dëshiron të dijë nëse është mirë dhe do ta bëjë atë të lumtur. Por i mungon vetëdija sociale pasi mund të manipulohet shumë lehtë”, ka treguar i ati.

Aftësitë verbale të vogëlushit janë gjithashtu më të mëdha se sa bashkëmoshatarët e tij të çerdhes – një tjetër karakteristikë e sindromës – e cila shpesh mund të tregojë sikur ekziston një problem.

I ati i cili është edhe vetë mjek ka treguar: ‘Sytë e tij kanë një model të rrallë rreth irisit të tij. Të gjithë thoshin “Ai ka sy të bukur”, por ky është një tipar i sindromës Williams. ”

Për dhjetë muaj, Aleksi, i cili ka një motër dy vjeçare, Agatha, kishte pasur një  gjendje të përsosur shëndetësore.

Por më pas u sëmur nga një ftohje dhe nëna e tij e çoi në spital ku zbuloi se i biri kishte një defekt në zemër të quajtur stenozë aortale supravalvulare, një ngushtim të enës kryesore të gjakut që çon gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit.

Kjo është një anomali e zakonshme tek pacientët me sindromën Williams, e cila prek një në çdo 18,000 njerëz në të gjithë botën.

Skanimet e deritanishme kanë treguar që zemra e tij po funksionon mjaft mirë pa trajtim, por prindërit e tij e dinë që ai mund të ketë nevojë për operacion.

Por gjendja, e cila gjithashtu shkakton vështirësi në mësim, nuk e ndalon Aleksin të shijojë dashurinë e tij për muzikën dhe kërcimin pasi ai ndjek rregullisht klasat e baletit.

Lexo edhe: Si t’ja heq frikën fëmijës para se të shkojë te pediatri?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kritikojnë modelen me ngjyrë për...

Modelja Porsche Thomas, e cila së fundmi lindi binjakë, postoi fotografinë më të mrekullueshme të barkut me bikini, në Instagram teksa pushonte në pishinë, ende 35 javëshe shtatzanë. "Mbetën vetëm...

Lajm i mirë/ Alvin Berisha...

Kur kanë kaluar disa javë pas bërjes publik të lajmit për Alvin Berishën, më në fund vogëlushi ia ka dalë të largohet nga kampi në Siri. Lajmi është bërë sot...

Vogëlushja që nuk di sa...

Çdokujt prej nesh mund t’i ketë rënë rasti të shohë fëmijë lypsarë dhe ndoshta edhe të ketë shkëmbyer një bisedë me ta. Në vendin ku jetojmë është shumë e zakontë...

Shkon të bëjë eko, foshnja...

Nëna e tij tha në fakt që e priste që vajza e saj në bark të bënte ndonjë gjë të pazakontë. Jemma Houston, 21 vjeç, nga Paisley, Renfrewshire, ka publikuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X