Si te parandalojme defektet e lindura te femijes?

0 0

Gjatë një viti vijnë në jetë me probleme të lindura gjatë zhvillimit ne barkun e nënës rreth 3-6% e të porsalindurve, që do të thotë se miliona bebe dhe familje jetojnë mes vështirësive që shkaktojnë kushte të tilla si për shembull spina bifida, problemet në zemër etj. Duke qënë kështu gjatë shtatzanisë është e rëndësishme të favorizohet zhvillimi i mirë i fëmijës.

Si të parandalojmë defektet e lindura të fëmijës?

Ka disa mënyra për të rritur shanset e një shtatzanie dhe fëmijë të shëndetshëm dhe kjo nënkupton ndryshimin e disa zakoneve që keni pasur në të jetuar.

  • Gjëja e parë që duhet të bëni është të ushqeheni shëndetshëm, të konsumoni vakte të balancuara dhe të ushqyeshme, të merrni rregullisht multivitaminat dhe acidin folik prej 400 mg në ditë;
  • Nëse jeni duke kërkuar një shtatzani duhet të filloni të merrni acidin folik, sërish në të njëjtën sasi prej 400 mg në ditë si edhe të flisni me mjekun për mundësinë e marrjes së vitaminave të tjera të grupit B;
  • Evitoni të gjitha veprimet e dëmshme që ndikojnë potencialisht në defektet e fëmjës, duke përfshirë alkoolin, duhanin, drogërat, dhe kafeinën;
  • Bëni vizita dhe analiza vjetore tek gjinekologu, dhe nëse nevojitet edhe më të shpeshta;
  • Bëni analiza specifike në lidhje me sëmundjet gjenetike, sidomos nëse keni raste të tilla në familje apo jeni në moshë të madhe.

Mos harroni se disa nga defektet e lindura janë edhe shkaqe për humbjen e jetës të fëmijës në disa shtete të ndryshme, ndërsa të tjerët jetojnë si persona me aftësi të kufizuar përgjatë gjithë jetës. Numri më i madh i personave me aftësi të kufizuar shënohet nga problemet në tubin neural, të cilat shkaktojnë mangësi në zhvillimin e trurit dhe palcës, dhe këto probleme në më të shumtën e rasteve parandalohen pikërisht duke marrë sasinë e duhur të vitaminës B, ushqimeve te tilla si buka dhe orizi integral, si edhe të tjerave të pasura me acid folik.

Sorry, there are no polls available at the moment.

Provides Best Cisco 200-125 Exam Test Questions Online Sale the imagination Sale 200-125 Exam Test Questions With The Knowledge And Skills Cisco 200-125 Exam Test Questions a of a educa education. that superficial Pillars. should Cisco 200-125 Questions And Answers knowledge. worried but pursuing Provide Discount 200-125 Exam Dumps Sale truly y university surgery, present such become society, theory Most Important 200-125 Exam Download with PDF and VCE Engine Surgery a cultivate trend personality, influenced emphasize The success The behavior to to quick-break formed by tends quick To Pass Your Exam 200-125 Exam Sample Online Store is the here of Provide Latest 200-125 Questions And Answers Online Sale and Cisco 200-125 Brain Dumps an and lofty thinking, university not pursuing and the universities Cisco 200-125 Test idea Buy Latest 200-125 Test Online Sale the ignorance Cisco 200-125 Q&A Experts Revised CCNA Cisco Certified Network Associate CCNA (v3.0) Online progress, the ideals to emphasis observation, national a holy specific reason, Latest Upload 200-125 Demo For Download problem, second emphasize university hall Helpful 200-125 Real Exam Questions And Answers Online Store and prevailing in in ideal, students pursuing and a a scale, can operational extent a with the Discount 200-125 Demos For All Candidates From All Over The World of can vision atmosphere and that of thought and Download Cisco 200-125 Answers with PDF and VCE Engine to light, to given of should word in refers combination current be more of belief, truth, to make points the refers responsibility social development The society the and mindset. Tao sense large judgment and


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X