Vitaminat më thelbësore për fëmijët

0 0

 

Cilat vitamina nuk duhet të mungojnë në dietën e fëmijëve? Ekspertët pediatër thonë se ato që kanë emërtimet e gërmave të para të alfabetit dhe jo vetëm.

Vitaminat tek bebet, çfarë rëndësie kanë?

Vitamina A është shumë e dobishme për zhvillimin e shikimit dhe kapacitetit riprodhues. Vitamina B përdoret për të transformuar ushqimin në energji: B12, në veçanti, siguron funksionimin e duhur të nervave dhe zhvillimin e qelizave të kuqe të gjakut. Vitamina C sintetizon kolagjenin, një molekulë të gjetur në lëkurë, kocka, nyje dhe enët e gjakut dhe stimulon funksionimin e sistemit imunitar. Vitamina D është esenciale për thithjen e kalciumit nga zorrët dhe absorbimit të kalciumit dhe fosforit nga veshkat. Vitamina E ruan shëndetin e lëkurës, enëve të gjakut dhe gjithashtu siguron funksionimin e sistemit imunitar. Vitamina K siguron koagulimin e duhur të gjakut.

Ushqimi i duhur është thelbësor

Problemi, shpjegojnë mjekët, është se ndonjëherë fëmijët janë selektivë ose kanë një dietë të pabalancuar. Në këto raste, stili i tyre i ushqimit duhet të ndryshohet.

Pyetje të shpeshta

A ka fëmija nevojë për më shumë vitamina nëse merret me sport?
Si rregull, jo, ushqimet e freskëta dhe frutat sezonale janë më të rëndësishme për të siguruar vitaminat e duhura për sportistët, ata që janë në grupin B, C, A, D dhe E.

Po suplementet? Ndonjëherë prindërit u japin fëmijëve, sepse ata i shohin të lodhur ose të çuditshëm, për të rritur performancën e tyre akademike ose për shkak se hanë pak. Por nëse fëmija juaj ka një dietë të larmishme që përfshin perime, fruta, qumësht dhe produktet e qumështit, peshk dhe mish, merr të gjitha vitaminat që ata ka nevojë.

Duhet të dini që:

Në adoleshencë dhe në rastin e sporteve në një nivel konkurrues, pediatri mund të rekomandojë një shtesë vitaminës D.

Lexo edhe: A duhet t’i jap multivitamina femijes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X