Vitamina D nuk ju mbron zemrën

Studimet e fundit kane nxjerre se nivelet e larta te vitamines D nuk permiresojne shendetin e zemres, siç besohej deri tani.
0 0

Vitamina D është një aleate e trupit tonë. Në fakt, ajo kryen një sërë funksionesh thelbësore. Midis këtyre, megjithatë, nuk do të kishte asnjë veprim mbrojtës kundër sëmundjeve kardiovaskulare, siç ishte shfaqur në të kaluarën. Ky të paktën është përfundimi i arritur nga një meta-analizë e re e kryer nga një ekip studiuesish ndërkombëtarë, nga Universiteti Shtetëror i Michiganit, Universiteti Harvard dhe Universiteti Mutah (në Jordani), dhe botuar në revistën shkencore të specializuar JAMA Kardiologji, sipas së cilës nuk është e vërtetë që kjo substancë zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, infarktit të miokardit dhe patologji të tjera që prekin zemrën, trurin dhe enët e gjakut.

Një hulumtim shumë i gjerë

Ekspertët kryen një meta-analizë duke analizuar 21 prova klinike të rasteve, në të cilat së bashku morën pjesë mbi 83 mijë pacientë. 74.4%, ose 61,000 pjesëmarrës, ishin gra. Të gjitha studimet u kryen me qëllim të vlerësimit të lidhjes midis marrjes së vitaminës D dhe rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë së gjithanshme. Rreth gjysma e vullnetarëve, më saktë 41.669 individë, ishin trajtuar me suplemente me vitaminë D (bazuar në pesë pro-hormone të tretshëm në yndyrë: vitaminë D1, D2, D3, D4, dhe D5) dhe 41.622 me placebo. Në të gjitha rastet, të dhënat për efektet e trajtimit janë mbledhur.

Suplementet nuk mbrojnë zemrën

Duke ekzaminuar në detaje këto studime, autorët e meta-analizës zbuluan se përdorimi i suplementeve të bazuara në vitaminën D nuk shoqërohej me një ulje të rrezikut as të ngjarjeve të mëdha kardiovaskulare (siç është infarkti i miokardit) dhe as vdekshmëria për shkak të ngjarjeve kardiovaskulare ose për të gjitha shkaqet e tjera. Shkencëtarët arritën në përfundimin se shtesat e vitaminës D nuk duket se ofrojnë ndonjë mbrojtje për zemrën, qarkullimin, enët dhe trurin. Sidoqoftë, hetime të mëtejeshme do të jenë të nevojshme.

Pjesa më e madhe e vitaminës D e nevojshme për trupin nuk vjen nga dieta, por sintetizohet pas ekspozimit në rrezet e diellit. Gjithashtu për këtë arsye, shumë njerëz kanë një mangësi të kësaj substance.

Lexo edhe: Vitamina D parandalon kancerin e zorrës së trashë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X