loading

Si t’i mbrojmë fëmijët nga pickimet e insekteve?

Pickimet e insekteve shkaktojnë djegie, ënjtje dhe skuqje. Ndonjëherë, ato gjithashtu mund të japin reagime më serioze. Për këtë arsye është mirë të bëjmë gjithçka të mundshme për të parandaluar që fëmija të pickohet duke përdorur metoda penguese (të tilla si rrjeta kundër mushkonjave dhe rroba me mëngë të gjata) dhe produkte si kremra etj.
0 0

Pickimet nga mushkonjat janë pickimet më të zakonshme të insekteve. Reagimi ndodh menjëherë pas thumbimit dhe karakterizohet nga një kruajtje intensive, e shoqëruar me skuqje dhe, në disa raste, nga ënjtje.

Bletët dhe grerëzat.

Pickimi nga këto insekte është më i rrallë. Në këtë rast reagimi ndaj thumbit shkakton skuqje, dhimbje koke dhe kruajtje. Por ndjesitë më të dukshme janë dhimbja dhe djegia e shkaktuar nga helmi që është neuro-toksik, dhe ndikon tek nervat. Në rastin e pickimit të bletëve dhe grerëzave është e rëndësishme të siguroheni që thumbi nuk ka mbetur në lëkurë. Nëse kjo ndodh, duhet të hiqet me piskatore të dezinfektuar. Nëse mbetet në lëkurë, në fakt, thumbi mund të shkaktojë një infeksion.

Truket që duhen ndjekur

Si rregull, pickimet e insekteve kanë tendencë të riabsorbohen vetë, madje edhe tek fëmijët që kanë treguar reagime shumë të dukshme. Megjithatë ja disa truke që duhen ndjekur:

  • Menjëherë vendosni akull në zonën e shpimit, dhe mbështilleni me një leckë. Falë fuqisë së tij anestezike, akulli është në gjendje të lehtësojë sikletin dhe dhimbjen;
  • Përdorni një substancë të lëngshme për të zvogëluar inflamacionin dhe për të lehtësuar kruajtjen;
  • Mos përdorni amoniak ose zbardhues: ato nuk janë shumë efektive dhe shpesh irritojnë lëkurën e foshnjës;
  • Mos shpërndani pomadë: kjo substancë, në fakt, depërton ngadalë në lëkurë dhe bën efekt kur kruajtja ka kaluar natyrshëm.

Rreziku i alergjisë

Pickimet e insekteve mund të bëhen problem vetëm nëse fëmija është alergjik ndaj helmeve. Kjo zakonisht ndodh nga pickimet e bletëve ose grerëzave. Rrallë mund të ndodhë një reagim disproporcional edhe ndaj pickimit të mushkonjave, nëse fëmija është alergjik ndaj pështymës së insekteve. Në këtë rast, ënjtja mund të shfaqet jo vetëm në pjesën e pickimit, por edhe në fytyrë, buzë ose fyt, duke krijuar kështu probleme me frymëmarrjen. Mund të shkaktojë edhe ethe, dhimbje koke ose të vjella. Prandaj është e nevojshme që menjëherë ta çoni fëmijën në dhomën e urgjencës për kujdesin e nevojshëm.

Rregullat e parandalimit

– Vendosni rrjetat e mushkonjave në dritare.

– Mbani dritat fikur ose ndriçim sa më të ulët që të jetë e mundur.

– Shmangni zonat ku ka shumë insekte.

– Fëmija duhet të veshë bluza me mëngë të gjata dhe pantallona, mundësisht të lehta, kur është në një shesh lojërash ose në fshat.

– Aplikoni produkte mbrojtëse në lëkurën e fëmijës që nga mosha tre vjeçare. Para kësaj kohe është më mirë ta mbrohni fëmijën vetëm me metoda penguese (veshje dhe rrjeta kundër mushkonjave).

– Përdorni spirale kundër mushkonjave, prizë elektrike ose spray kundër insekticideve, nëse fëmija është më i madh.

Lexo edhe: Cfare te bejme ne rast se femijen e pickon bleta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rrahjet e zemrës së fetusit,...

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë Stevens kanë zhvilluar një teknikë që mund të lejojë prindërit të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fëmijës së tyre me një pajisje jo-invazive, të sigurt...

Produktet kozmetike nuk janë lodra,...

Lyerja e buzëve me të kuq mund të duket si diçka e lezetshme dhe shumë argëtuese.  Ju madje mund të bëni edhe një foto ose dy për të vulosur atë...

Bën xhiron e botës, e...

E porsalindura njeh zërin e babait Historia po bën xhiron e botës, Antonella e vogël, një e porsalindur që menjëherë njohu zërin e babait të saj sapo doli nga barku...

Astma dhe alergjitë te fëmijët:...

Shoqëria e kafshëve në fermë apo edhe macet, në të vërtetë, mund të "mësojnë" sistemin imunitar të mos reagojë ndaj substancave të padëmshme - siç ndodh me alergjitë - por...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X