Si të parandalojmë përhapjen e infeksioneve të lëkurës në verë?

Me ardhjen e verës, pediatrit rekomandojne mbajtjen e lëkurës të pastër dhe të hidratuar për ta mbrojtur atë nga bakteret dhe myku që mund të shkaktojnë infeksione të lëkurës tek fëmijët,sidomos kur eshte nxehte.
0 0

Përhapja e infeksioneve të lëkurës në verë

Me ardhjen e verës, Waidid (Shoqata Botërore për Sëmundjet Infektive dhe Çrregullimet Imunologjike) rekomandon mbajtjen e lëkurës të pastër dhe të hidratuar për ta mbrojtur atë nga bakteret dhe myku që mund të shkaktojnë infeksione të lëkurës tek fëmijët, më të shpeshta kur është nxehtë, dhe rekomandon një ekspozim të moderuar në dielli në vitet e para të jetës për të favorizuar sintezën e vitaminës D, duke rikujtuar shmangien e orëve më të nxehta.

Impetigo

Ndër infeksionet më të zakonshme të lëkurës te fëmijët në verë është impetigo. I përhapur sidomos tek fëmijët në mes të moshës 2 dhe 5, vlerësohet se ky infeksion prek rreth 12% të fëmijëve në mbarë botën. Ndër faktorët e rrezikut: dermatiti atopik, trauma e lëkurës, kafshimet e insekteve, lagështia e lartë, higjiena e dobët. Shfaqet me flluska të dobëta dhe transparente në sqetull, në qafë dhe në zonën e pelenës. Një risi në trajtimin e impetigos përfaqëson ozenoksacini, një vaj antibiotik baktericid që vepron shpejt pas vetëm 5 ditëve, pasi aplikohet dy herë në ditë.

Infeksionet kërpudhore

Infeksione të tjera të lëkurës te fëmijët në verë janë ato të shkaktuara nga kërpudhat. Në verë, infeksioni është më i lehtë për shkak të përhapjes më të madhe për shkak të klimës së nxehtë dhe të lagësht dhe për shkak të frekuentimit më të madh të fëmijëve në pishina ose zona të përbashkëta. Kërpudhat mund të përhapen në shumë zona të trupit, të tilla si lëkura e kokës ose lëkura pa flokë. Ata kërkojnë trajtim me një ilaç antifungal.

Lythat

Së fundmi, lythat janë lezione karakteristike të infeksioneve virale të virusit papilloma dhe prekin 5-10% të fëmijëve. Gjithashtu në këtë rast janë më të përhapur në verë në mesin e fëmijëve që marrin pjesë në pishina publike. Në 50% të rasteve ato zhduken spontanisht brenda dy viteve; Mungesa e trajtimit mund të shkaktojë përhapjen në vende të tjera të trupit. Ne rekomandojmë aplikimin e vajrave të acidit salicilik, ndërsa përdorimi i nitrogjenit të lëngshëm ka diskutim.

Infeksionet e lëkurës

Në rastin e infeksioneve të lëkurës referenca e parë është pediatri i cili, varësisht nga rasti dhe ashpërsia, do të nxjerrë në pah nevojën për një ekzaminim dermatologjik.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X