Si të eleminojmë puçrrat pasi ndërpresim kontraceptivët?

Kujdesi për një lëkurë të mirë fillon me të vërtetë nga brenda jashtë. Pra, nëse po ndërprisni pilulat, tani nuk është koha të zhysni kokën në fast food-e e çokollata.
0 1

Kur isha rreth 13 vjeçe, në fazën e pubertetit kam pasur puçrra vërtet të këqija.

Nuk po flas për një ose dy puçrra, as nuk po flas për ato ciste vërtet të rënda, të irrituara, nën lëkurë të thellë. Të miat ishte një lloj i pazakontë – gjithë fytyra ime ishte e mbuluar me gunga të vogla nën lëkurë, gjë që e bëri fytyrën time të dukej përgjithmonë e kuqe, e pistë dhe me yndyrë. Unë e di tani se këto quhen komedone të mbyllura dhe shkaktohen nga një tepricë e vajit që bllokon gjëndrat dhjamore të lëkurës.

Më vinte shumë turp nga lëkura ime. Çdo mbrëmje flija me dëshirën që të zgjohesha me një fytyrë të pastër, por çdo mëngjes zhgënjehesha dhe ndjenja e turpit më mbulonte përsëri. Po, tingëllon ekstreme dhe sipërfaqësore, por është diçka që nuk e kuptoni derisa të keni puçrra vetë.

Nëna ime dhe unë u përpoqëm me gjithçka për të pastruar lëkurën time: kremra, pastrues, suplemente, larës etj. Asgjë nuk funksionoi: në fakt, shumica e produkteve e bënë atë edhe më keq. Unë isha gati të provoja trajtimin e radhës kur një dermatolog më sugjeroi të merrja pilulën kontraceptive. Ishte një mundësi ekstreme. Por, isha 15 vjeçe dhe kisha një të dashur, kështu që parandalimi i shtatzanisë nuk ishte një ide plotësisht qesharake. Kështu, vazhdova Yasmin dhe ja, ja, lëkura ime u pastrua brenda dy muajsh. Rezultoi se puçrrat e mia ishin 100% hormonale.

11 vjet përpara dhe lëkura ime ka qenë thelbësisht e përsosur që nga ajo kohë: kurrë më shumë se një puçërr ose dy. Por ka vetëm një problem: lëkura ime është e varur nga pilula. Ndërsa është e përshtatshme për mua që ta përdor në këtë moment, unë në mënyrë të pashmangshme do të duhet ta ndaloj atë brenda disa viteve kur të jetë koha të filloj të mendoj për të pasur një familje. Dhe nëse nuk jam e kujdesshme për lëkurën time, është pothuajse e sigurt që lëkura ime e rebeluar e adoleshencës do të kthehet me forcë të plotë – ndoshta edhe më keq se më parë.

Lajmi i mirë është se ka gjëra që mund të bëni për të parandaluar puçrrat kur ndaloni marrjen e pilulave.

Pse puçrrat acarohen kur ndërpresim pilulat?

“Kur po merrni pilulën e parandalimit të shtatzanisë, ju po shtoni hormone sintetike në trupin tuaj, çdo ditë. Në mënyrë efektive, trupi juaj mendon se jeni shtatzënë dhe nuk mund të mbeteni shtatzënë dy herë, apo jo? Dhe për shkak se trupi juaj mendon se është shtatzënë, progesteroni zvogëlohet dhe nuk ju shfaqen puçrra.

Sa kohë duhet për të nxjerrë pilulën jashtë sistemit?

“Duhen vetëm disa ditë që pilula të jetë jashtë sistemit tuaj, por çekuilibrat mund të duan 3 deri në 6 muaj për t’u rregulluar në sistem dhe kjo varet shumë nga individi dhe si ishin hormonet e tyre përpara se të fillonin.”

Çfarë mund të bëni për të parandaluar puçrat kur ndaloni së marri pilulën?

Pastroni lëkurën tuaj

“Është e rëndësishme të siguroheni që lëkura është me të vërtetë e shëndetshme dhe funksionon në mënyrë optimale dhe të pastroni çdo bllokim që mund të shkaktojë probleme. Unë patjetër do të rekomandoja që të keni disa trajtime profesionale për të rikthyer ekuilibrin në lëkurë. Ato gjithashtu rrisin qarkullimin, duke përmirësuar rrjedhën e gjakut të oksigjenuar, që krijon një mjedis të pafavorshëm për bakteret që rriten, dhe rrit sistemin e kullimit limfatik, duke kulluar toksinat dhe papastërtitë nga lëkura, për të pastruar shpejt aknet dhe për të shmangur çarjet që krijohen pas tyre.

Është gjithashtu e rëndësishme të krijoni një rutinë të mirë për lëkurën në shtëpi, që përfshin locione që shërojnë dhe eliminojnë shpejt puçrrat. Gjithashtu provoni të bëni një eksfolim në shtëpi me një eksfoliant të butë një herë në javë, i ndjekur nga një maskë pastrimi”.

Hani në mënyrë të ekuilibruar

Kujdesi për një lëkurë të mirë fillon me të vërtetë nga brenda jashtë. Pra, nëse po ndërprisni pilulat, tani nuk është koha të zhysni kokën në fast food-e e çokollata.

“Ushqimet që përkeqësojnë aknet janë qumështi dhe sheqeri, ushqime OMGJ dhe karbohidratet e rafinuara. Unë rekomandoj që të hahet vërtet pastër e shëndetshëm gjatë kësaj faze, ”thotë Debbie. Ajo gjithashtu rekomandon të siguroheni që po merrni shumë acide yndyrore thelbësore në dietën tuaj, që gjenden në ushqime si salmon, arra, soje, fara chia dhe farat e lirit.

Mbajini duart larg fytyrës

Mendoni se sa shumë gjëra në kontakt me duart tuaja gjatë ditës: telefoni, dorezat e dyerve, tastiera e kompjuterit etj… Nuk është për t’u habitur që edhe kur lani duart, majat e gishtave tuaj mbajnë ende baktere që mund të kontribuojnë në aknet. Kështu që, çfarëdo që të bëni, mbajini duart larg nga fytyra për të mos përhapur papastërti, vaj dhe baktere.

Filloni të përgatiteni herët

Nëse jeni duke menduar të ndërprisni pilulën, përpiquni të ndiqni këto hapa 6 muaj përpara për të ndihmuar në përgatitjen e trupit tuaj. Është gjithashtu e rëndësishme që së pari të bisedoni me mjekun tuaj.

Lexo edhe: A është normale të keni sekrecione kafe ndërkohë që merrni kontraceptivë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X