A ndikojnë kontraceptivët në rritjen e peshës së grave?

Gratë nuk kanë asnjë arsye të frikësohen se marrja e kontraceptivëve do t’i bëjë ato të fitojnë peshë, sipas ekspertëve.
0 0

Fakulteti i Shëndetit Seksual dhe Riprodhues (FSRH) në Angli ka lëshuar udhëzime të reja, të cilat përgënjeshtrojnë mitin se shtimi në peshë është një efekt anësor i zakonshëm i përdorimit të kontraceptivëve, një perceptim i cituar shpesh nga gratë si një arsye për të mos përdorur kontraceptivët.

Në një deklaratë të lëshuar të martën, FSRH deklaroi se nuk ka asnjë provë që kontracepsioni intrauterine (IUD dhe IUS), implanti, pilula vetëm progestogjenit ose kontracepsioni hormonal i kombinuar (pilula e kombinuar, dhe unaza vaginale) shkaktojnë shtim të konsiderueshëm në peshë.

Përkundrazi, gratë në moshë riprodhuese kanë tendencë të fitojnë peshë me kalimin e kohës, pavarësisht nga përdorimi i kontraceptivëve.

Organizata gjithashtu deklaron se përdorimi i kontraceptivëve hormonal ndihmon në reduktimin e dhimbjeve periodave.

Dr. Sarah Hardman, drejtore e Njësisë së Efektivitetit Klinik të FSRH, tha: “Në studime, gratë fitojnë mesatarisht një sasi të ngjashme të peshës me kalimin e kohës, nëse ato përdorin kontracepsion hormonal apo jo.

“Me fjalë të tjera, gratë mund të fitojnë peshë gjatë përdorimit të një metode kontraceptive, por kështu, bëjnë edhe gratë që nuk janë duke përdorur kontracepsion.”

Studimet nuk përjashtojnë mundësinë që disa gra mund të fitojnë ndonjë peshë shtesë kur janë duke përdorur injeksionin kontraceptiv, por kjo nuk dihet me siguri.

Pesha mesatare e fituar gjatë përdorimit të pilulave kontraceptive, implantit dhe spiralës hormonale është “modeste” dhe jo dukshëm e ndryshme nga pesha e fituar kur nuk merrni kontracepsion.

Informacioni është ndarë në një përpjekje për të siguruar që gratë kanë informacionin e duhur për të shmangur shtatzënitë e paplanifikuara.

Lexo edhe: A e shkaktojnë kancerin e gjirit kontraceptivët oralë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X