A e shkaktojnë kancerin e gjirit kontraceptivët oralë?

0 0

Lajme të mira për gratë që përdorin kontraceptivë oralë. Në fakt, sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Modenës dhe Reggio Emilia, rritja e rrezikut të kancerit të gjirit do të shmanget.

Nuk ka rrezik

Hulumtuesit analizuan rreth 2,500 gra, duke përfshirë gratë me kancerin e gjirit. Studimi tregoi se nuk ka korrelacion midis marrjes së kontraceptivëve të kombinuar hormonalë (Chc), që përmbajnë estrogjen dhe progesteron dhe kancerit të gjirit. Ky rezultat, sipas ekspertëve, është i vlefshëm si për gratë me rrezik mesatar të zhvillimit të tumorit, ashtu edhe për ato me rrezik më të lartë, si në rastin e mutacionit Brca. Në mënyrë të veçantë, 4.5% e femrave ishin bartëse të mutacioneve Brca, 72.2% ishin në rrezik të lartë dhe 23.3% në rrezik të mesëm për zhvillimin e kancerit të gjirit. Rreth 10% e mostrës tashmë ishin prekur nga kanceri i gjirit para moshës 50 vjeçare.

Çfarë ndikon dhe çfarë jo

Nga të dhënat u konstatua gjithashtu se gratë që lindnin pas të 30-ave kishin rrezik më të lartë për kancerin e gjirit.

Ta dini!

Kontraceptivët nuk ndikojnë në fillimin e kancerit të gjirit. Në të kundërt, estrogjenet dhe progesteroni mund të kenë një efekt mbrojtës.

Lexo edhe: Cilet jane faktoret e kancerit te gjirit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X