Cilet jane faktoret e kancerit te gjirit

0 0

– Shtatëzanitë dhe numri i lindjeve
Femrat që lindin para moshës 20-vjeçare kanë një rrezik deri në 50% më të ulët për të zhvilluar kancer të zhvilluar kancer të gjirit në krahasim me femrat e tjera. Gjithashtu, sa më i madh të jetë numri i lindjeve, aq më shumë zvogëlohet rreziku për zhvillimin e kancerit të gjirit. Abortet, sidomos gjatë shtatëzanisë së parë duket se rrisin rrezikun e zhvillimit të karcinomës mamare.
– Ushqyerja me gji
Efekti i ushqyerjes së fëmijëve me gji në zhvillimin e kancerit është kontradiktor. Gjithsesi, pranohet që ushqyerja me gji e fëmijëve i mbron pak femrat në drejtim të zhvillimit të kancerit të gjirit.
– Kontraceptivët oralë
Përdorimi i hershëm i tyre, sidomos para shtatëzanisë së parë, rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Megjithatë, duke marrë parasysh se kontraceptivët oralë ulin rrezikun e zhvillimit së kancerit të ovareve dhe endometrit, efekti i tyre konsiderohet pozitiv, sidomos tek gratë mbi 25 vjeç që kanë lindur të paktën një fëmijë.
– Menopauza
Ardhja e vonshme e menopauzës rrit gjithashtu rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Kështu, gratë të cilat kalojnë në menopauzë në moshën 55-vjeçare kanë një rrezik rreth 20% më të lartë për të zhvilluar kancer të gjirit në krahasim me gratë të cilat kalojnë në menopauzë në moshën 50 vjeç.
– Alkooli
Konsumi i alkoolit është raportuar si një tjetër faktor rreziku për zhvillimin e kancerit të gjirit tek femrat. Natyrisht që, ky efekt është i pranishëm vetëm për sasi të ekzagjeruara të konsumit të alkoolit, pavarësisht se pranohet që edhe konsumi i moderuar mund të rrisë pak rrezikun e zhvillimit të sëmundjes. Ky efekt i rritjes së rrezikut nga konsumi i alkoolit I dedikohet rritjes së nivelit plazmatik të hormoneve seksuale.
– Obeziteti
Dhjamosja është e shoqëruar me zhvillimin e tumoreve të gjirit dhe të ovareve tek femrat në sajë të efektit estrogjenik. Megjithatë, ky efekt është i shprehur vetëm pas menopauzës. E kundërta ndodh me femrat para menopauzës. Obeziteti luan një rol protektiv në sajë të nxitjes së cikleve menstruale anovulatore më të shpeshta.
– Përmbajtja yndyrore e dietës
Në kuadrin e faktorëve të ushqyerjes, interesin më të madh e paraqet prania e yndyrnave në ushqimin e përditshëm, pasi yndyrnat e larta shkaktojnë rritje të nivelit të estrogjenit në gjak. Edhe ky faktor e rrit rrezikun kryesisht pas moshës së menopauzës. Pra, ky rrezik, në terma absolute nuk është shumë i madh.
– Ovarektomia
Heqja e vezoreve para moshës 40 vjeçare e ul rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit me më shumë se 50%.
– Menstruacionet
Sa më parë të shafqen periodat tek femrat, aq më i lartë është rreziku për zhvillimin e gjirit. Kështu, një vajze të cilës i kanë ardhur menstruacionet në moshën 12-vjeçare ka rreth 20% më shumë gjasa që të zhvillojë kancer gjiri në krahasim me një vajzë të cilës i kanë ardhur menstruacionet ne moshën 16-vjeçare. Ushqyerja e pa mjaftueshme dhe ngarkesa fizike e shtyjnë ardhjen e menstruacioneve duke ndikuar në këtë mënyrë në ulje të rrezikut për zhvillimin e kancerit të gjirit tek femrat.
– Karçinoma familjare
Rreziku i kancerit të gjirit rritet në rastet kur sëmundja është e pranishme tek nëna, motra, apo gjyshja e një femre, sidomos kur bëhet fjalë për histori të neoplazive bilaterale të pranishme para menopauzës. Për familjarët më të largët rreziku është shumë më i vogël.
– Karçinoma e trashëguar
Në shumë raste, zhvillimi i kancerit të gjirit i atribuohet një mutacioni gjenetik dhe manifestohet si neoplazi unike. Në raste të tjera, kanceri i gjirit manifestohet së bashku me neoplazi të tjera.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X