A është normale të keni sekrecione kafe ndërkohë që merrni kontraceptivë?

Marrja e kontraceptivëve është një nga mënyrat më efektive për të parandaluar shtatzënitë e paplanifikuara.
0 0

Pilulat kontraceptive janë pilula hormonale që ndalojnë trupin të ovulojë duke trashur mukozën e qafës së mitrës e cila më pas parandalon kalimin e spermës dhe ndryshimin e rreshtës së mitrës (indi i tepërt endometrial) për të parandaluar implantimin e një veze të fekonduar.

Sidoqoftë, pilulat kontraceptive mund të kenë një numër efektesh anësore. Një nga efektet anësore të zakonshme janë sekrecionet vaginale në ngjyrë kafe.

Shkaqet e sekrecioneve kafe kur merrni kontraceptivë:

  1. Gjaku i vjetër

Në shumicën e rasteve sekrecionet kafe janë thjesht gjaku i vjetër. Pas periodave trupi juaj mund të nxjerrë mbetjet e rreshtimit të mitrës që kanë mbetur ende brenda. Prania e hekurit në gjakun e vjetër e bën atë të duket kafe. Sekrecionet kafe ndonjëherë mund të jenë mbetje e gjakut të vjetër që nuk mundi të dilte herën e kaluar kur keni qenë me perioda.

  1. Përshtatja e trupit

Në 6 muajt e parë të marrjes së kontraceptivëve, trupi juaj do të përpiqet të përshtatet me pilulat e hormoneve, dhe si pasojë mund të keni sekrecione ngjyrë kafe. Pilulat ndikojnë në sasitë e Hormonit Luteinizues (LH) dhe Hormonit Stimulues të Folikulave (FSH) në trup. Kjo e bën shtresën e mitrës më të hollë, dhe indi i tepërt endometrial (rreshtimi i brendshëm i mitrës) derdhet dhe nxirret nga trupi si sekrecion në ngjyrë kafe.

  1. Doza e ulët e pilulave kontraceptive

Në disa raste, sekrecionet kafe janë në thelb njollosje që vjen si rezultat i niveleve shumë të ulëta të hormoneve të pranishme në pilulat kontraceptive. Kjo është e rrezikshme pasi zvogëlon efektivitetin e pilulave. Nëse kjo është arsyeja, pyesni mjekun tuaj nëse doza duhet të rritet.

  1. Nëse harroni të pini pilulat

Pilulat kontraceptive funksionojnë në mënyrë efektive vetëm nëse merren në të njëjtën kohë çdo ditë. Nëse ju harroni të merrni 1 ose 2 pilula, ekuilibri hormonal i trupit tuaj do të çekuilibrohet dhe do të rezultojë me sekrecione kafe. Kjo ndodh sepse endometriumi fillon të rrallohet përsëri.

  1. Ndjeshmëria ndaj pilulave specifike

Pilulat kontraceptive zakonisht përmbajnë hormonet estrogjen dhe progestin në përqendrime të ndryshme. Sekrecionet kafe mund të jenë një efekt anësor nëse jeni të ndjeshëm ndaj një pilule specifike.

  1. Fibroidet e mitrës

Fibroidet janë rritje e indeve jo-kanceroze brenda mitrës. Këto mund të shkaktojnë njollosje në formën e sekrecioneve kafe. Fibroidet mund të diagnostikohen nga mjeku juaj duke kryer një test me ultratinguj. Periodat jo të rralla që përfundojnë me rrjedhje kafe janë gjithashtu një shkak shqetësimi pasi kjo mund të jenë për shkak të fibroideve të mitrës ose kisteve ovariane. Këshillohuni me një mjek nëse po përjetoni simptoma të tilla.

  1. Ngjizja

Nëse jeni duke marrë kontraceptivë por ovuloni akoma, mund të mbeteni shtatzënë. Në këtë rast shkaku i sekrecioneve kafe është gjakderdhja nga ngjizja. Kur një vezë e fekonduar futet në rreshtimin e mitrës, do të dalë një sasi e vogël gjaku. Kjo gjakderdhje mund të duket si një sekrecion kafe. Nëse dyshoni për këtë, merrni një test shtatzanie në shtëpi për zbulimin e hershëm për ta konfirmuar. Ndaloni kontraceptivët nëse jeni shtatzënë dhe këshillohuni me një obstetër.

  1. Ovulacioni

Pilulat kontraceptive shmangin ovulacionin. Sidoqoftë, nëse ju mungon një dozë ose doza është shumë e ulët, mund të ovuloni. Zakonisht mund të keni sekrecione kafe kur ovuloni. Kjo ndodh 10-14 ditë para periodave tuaja të ardhshme.

  1. Infeksione

Ndonjëherë, sekrecionet kafe mund të jenë një shenjë e një infeksioni vaginal ose një infeksioni seksualisht të transmetueshëm (IST). Mund të jetë vaginoza bakteriale, gonorrea ose klamidia. Nëse keni skuqje, dhimbje, kruajtje, erë si peshk ose siklet në zonën vaginale së bashku me sekrecione kafe, këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.

  1. Pap test

Pap-testi është një test që bëhet në qafën e mitrës për t’i kontrolluar gratë mbi kancerin në këtë zonë. Ai përfshin përdorimin e një pajisje për të hapur vaginën për ta ekzaminuar atë për qelizat kanceroze ose prekanceroze. Në disa gra, kjo pajisje mund të shkaktojë gjakderdhje të lehtë për disa ditë. Kjo gjakderdhje mund të shfaqet në formën e sekrecioneve kafe.

Lexo edhe: Sa të sigurta janë metodat kontraceptive: nga pilulat tek prezervativët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X