Sëmundjet që ju prekin nëse keni mungesë të magnezit dhe si ta merrni atë

0 0

Magnezi është një mineral që është thelbësor për funksionimin e trupit. Ky mineral ndihmon për të mbajtur presionin e gjakut normal, kockat e forta dhe ritmin e zemrës të qëndrueshëm.

Pse njerëzit marrin suplemente magnezi?

Ekspertët thonë se shumë njerëz nuk hanë mjaft ushqime me magnez. Të rriturit që konsumojnë më pak se sasia e rekomanduar e magnezit ka më gjasa të kenë inflamacione ose një rrezik më të rritur për inflamacion. Inflamacioni, nga ana tjetër, është shoqëruar me probleme të mëdha shëndetësore si sëmundje të zemrës, diabeti dhe kancere të caktuara. Gjithashtu, sasia e ulët e magnezit duket se është një faktor rreziku për osteoporozën.

Ekzistojnë disa prova nëse konsumohen ushqime të pasura me magnez dhe me minerale të tjera, mund të ketë parandalim të presionit të lartë të gjakut, tek njerëzit me prehipertension.

Magnezi intravenoz ose i injektuar përdoret për të trajtuar probleme të tjera, të tilla si eklampsia gjatë shtatëzënësisë dhe sulme të rënda të astmës. Magnezi është gjithashtu përbërësi kryesor në shumë antacide dhe laksativë.

Mangësitë e mëdha të magnezit janë të rralla. Ato kanë më shumë gjasa të jenë tek njerëzit që:

  • Kanë sëmundje të veshkave
  • Kanë sëmundjen e Crohn ose probleme të tjera që ndikojnë në tretje
  • Kanë probleme me tiroiden
  • Marrin antibiotikë ose ilaçe për diabet dhe kancer
  • Janë të rritur të moshuar
  • Abuzojnë me alkoolin

Mjekët ndonjëherë sugjerojnë që njerëzit me këto probleme të marrin suplemente  magnezi.

Për sa magnez keni nevojë?

Suplementi i rekomanduar dietik (RDA) përfshin magnezin që merrni si nga ushqimet që hani ashtu edhe nga suplementet që merrni.

Shumica e njerëzve marrin më shumë sesa magnezi i mjaftueshëm nga ushqimet dhe nuk kanë nevojë të marrin suplemente magnezi. Përdorimi i tepërt i suplementeve të magnezit mund të jetë toksik. Përveç asaj që merrni nga ushqimi, doza më e lartë që duhet të merrni nga suplementet e magnezit është:

65 mg / ditë për fëmijë të moshave 1-3 vjeç

110 mg në ditë për fëmijët e moshës 4-8 vjeç

350 mg në ditë për të rritur dhe fëmijë të moshës 9 vjeç e lart

Këto doza janë më të lartat nga ato që dikush mund t’i shtojë dietës së tij ose të saj.  Shumë njerëz konsumojnë sasi të konsiderueshme të magnezit përmes ushqimeve që hanë. Por ka edhe njerëz që e marrin magnezin permes suplementeve.

A mund të merrni magnez në mënyrë natyrale nga ushqimet?

Burimet natyrale të ushqimit të magnezit përfshijnë:

  • Perime jeshile, me gjethe, si spinaqi
  • Arra
  • Fasule, bizele dhe soje
  • Drithëra

Konsumimi i të gjithë llojeve të ushqimeve është gjëja më e mirë që mund të bëni.

Cilat janë rreziqet e marrjes së magnezit përmes suplementeve?

Efekte anësore. Suplementet e magnezit mund të shkaktojnë të përziera, dhimbje barku dhe diarre. Suplementet e magnezit shpesh shkaktojnë zbutjen dhe lehtësimin e jashtëqitjes.

Ndërveprimet. Suplementet e magnezit mund të mos jenë të sigurta për njerëzit që marrin diuretikë, ilaçe të zemrës ose antibiotikë. Kontrolloni me mjekët nëse merrni  ndonjë ilaç para se të merrni suplemente magnezi.

Rreziqet. Personat me diabet, sëmundje të zorrëve, sëmundje të zemrës ose sëmundje të veshkave nuk duhet të marrin magnez para se të flasin me mjekun e tyre.

Mbidoza. Shenjat e një mbidoze të magnezit mund të përfshijnë të përziera, diarre, presion të ulët të gjakut, dobësi të muskujve dhe lodhje. Në doza shumë të larta, magnezi mund të jetë fatal.

Lexo edhe: 7 Ushqime dhe pije që mund të përmirësojnë shëndetin e grave


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X