Shtate arsye se perse magnezi dhe kaliumi do t’ju ndihmojne gjate veres

0 0

Stina e verës është ajo që karakterizohet nga lodhja fizike si pasojë e humbjes së shumë mineraleve gjatë djersitjes. Këshillat e ekspertëve do të ishin të konsumonit sa më shumë ujë, fruta dhe perime dhe mbi të gjitha ushqime të pasura me magnez dhe kalium.

Përse është i rëndësishëm magnezi dhe kaliumi?

 • Mbajnë nën kontroll nervozizmin tuaj i cili gjatë verës është më i lartë si pasojë e vapës dhe mungesës së këtyre mineraleve. Pra do të jeni më pak agresivë.
 • Ul presionin e gjakut. I nxehti e rrit ndjeshëm presionin e gjakut dhe ushqimet e pasura me magnez apo kalium do të luanin rolin e një medikamenti.
 • Ju mbush me energji. Ju keni nevojë për më tepër energji duke qënë se gjatë verës edhe aktivitetet do të jenë më të mëdha.
 • Mbron muskujt. Sipas disa studimeve magnezi relakson muskujt dhe lodhjen e këmbëve. Po ashtu edhe kaliumi.
 • Ju ndihmon të flini më mirë. Gjatë verës shumë persona mund të kenë probleme me gjumin dhe këto minerale do të ndihmojnë shumë duke qënë se favorizojnë prodhimin e melatoninës që mundëson qetësimin tuaj.
 • Mbrojnë zemrën tuaj. Si pasojë e vapës të madhe mund të provokohet takikardi, pra një rritje e rrahjeve të zemrës dhe pikërisht magnezi do të mundësojë rregullimin e tyre duke parandaluar aritminë.
 • Ju dhuron një buzëqeshje më të mirë. Kjo pasi ndihmon në fiksimin e kalçiumit dhe fosforit tek dhëmbët të cilët do të duken më të fortë dhe të shëndetshëm.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X