loading

Sëmundja e tetanozit, ja pse duhet të bëhet vaksina

0 0

Tetanozi, një sëmundje akute infektive, nuk është ngjitëse, e shkaktuar nga bakteri Clostridium tetani dhe parandalimi i kësaj sëmundje bëhet vetëm me anë të vaksinës.

Ky bakter është një toksinë që arrin me anë të gjakut dhe sistemit limfatik në sistemin nervor qëndror, duke ndikuar kështu në lirimin e neurotransmetuesve që rregullojnë muskulaturën, duke shkaktuar kontraktime dhe shumë spazma.

Situatat e rrezikut

Në përgjithësi, plagët sipërfaqësore, nëse dezinfektohen siç duhet, nuk janë me rrezik për marrjen e sëmundjes së tetanozit, sepse sporet që shkaktojnë sëmundjen kanë nevojë për një mjedis pa oksigjen dhe kjo gjendje mund të ndodhë vetëm nëse plaga është e thellë apo nekrotike. Në rast të kësaj të fundit ju mund të jeni të ekspozuar ndaj sëmundjes së tetanozit dhe duhet të kontaktoni urgjentisht me mjekun ose të shkoni në urgjencë. Ndryshe nga çfarë besohet në përgjithësi nuk është ndryshku ai që shkakton tetanozin, por mund të ndodhë që të prekeni nga sëmundja nëse një objekt i ndryshkur ka qenë i ndotur nga feçet e kafshëve që bartin bakterin në zorrët e tyre (përgjithësisht kuajt, delet, qentë). Ndryshku është vetëm tregues i qëndrueshmërisë së gjatë të objektit metalik në mjedis dhe për rrjedhojë e rrezikut të ndotjes.

Vaksinimi është i sigurt

Reaksionet negative ndaj vaksinës që ndodhin më shpesh, janë zakonisht të lehta dhe përfshijnë pamjen e ënjtjes dhe skuqjes në vendin e injektimit, e cila zhduket brenda dy ose tre ditëve në 25% të rasteve. Më rrallë (në rreth 3% të rasteve) mund të ndodhin reaksione më të mëdha dhe më të dhimbshme lokale që ndodhin duke filluar nga 2-8 orë pas injektimit dhe janë të raportuara zakonisht në të rriturit që janë paralajmëruar disa herë.

Paralajmërimi është i nevojshëm.

Vaksina për tetanozit, këshillohet në vendin tonë edhe për nënat shtatzëna (https://www.shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2018/02/56.pdf) dhe përfshin marrjen e tre dozave. Përgjithësisht tek të vegjlit vaksina merret tre herë në vitin e parë të jetës (të tretë, e pestë dhe dymbëdhjetë muaj të moshës), një dozë përforcuese kryhet kur fëmija është 5 vjeç dhe një tjetër kur është 15 vjeç. Mbrojtja bie me kalimin e kohës.

Lexo edhe: Vaksina qe duhet bere ne javet e para te jetes

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon djersa tek ata...

Në verë, rritet numri i njerëzve (të rritur dhe fëmijë) me probleme të urtikaries. Kjo varet nga nxehtësia, djersitja e theksuar, por edhe nga pjeshkët dhe luleshtrydhet. Ilaçet dhe efektet...

Frutat e sitnës së verës,...

Të ëmbla, plot aromë dhe plot ngjyra. Frutat zakonisht u pëlqejnë të gjithë fëmijëve, por disa lloje mund të shkaktojnë alergji dhe duhet të shmangni problemet për fëmijën. Pjeshkat, kajsitë,...

5 mënyra se si të...

Nëse po atëherë për të mbështetur sistemin tretës të foshnjës tuaj, mund të bëni disa gjëra në mënyrë që i vogli juaj të ndihet më rehat. Më poshtë ju tregojmë...

Johnson’s CottonTouch™ Newborn wash &...

Kur vjen çështja për shëndetin, rehatinë apo për mirëqenien e të porsalindurit në tërësi, nënat e reja nisin të lexojnë humultimet, fillojnë të bëjnë pyetjet të shumta në çdo ambient...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X