Rregullat për të mbrojtur dëgjimin që nga fëmijëria

0 1

Kush ka një dëgjim funksional shpesh nuk e kupton se sa i rëndësishëm është: falë kësaj shqise në fakt ne mund të dëgjojmë tingujt e natyrës dhe të qeshurat e një fëmije, zërat e atyre që duam, muzikën që na pëlqen. Sidoqoftë, në prani të një shqetësimi dëgjimor, e gjithë bota shfaqet e ndryshme, pasi “fiket” dhe përhapet. Fatkeqësisht, humbja e dëgjimit, ose sëmundja që shkakton humbje të dëgjimit dhe / ose humbje, është shumë më e zakonshme nga sa mendohet. Por nuk është e pathyeshme: për sa kohë që parandalimi fillon nga fëmijëria.

Një problem që shpesh anashkalohet

Në Itali, mbi 7 milion njerëz, të barabartë me 11.7% të popullsisë, kanë probleme dëgjimi. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, mbi moshën 65 vjeçare, humbja e dëgjimit prek një në tre individë. Përkundër kësaj, vetëm 31% e popullsisë ka kryer një kontroll dëgjimi në pesë vitet e fundit dhe 54% nuk e kanë bërë kurrë këtë. Është praktikë e gabuar: të jesh në gjendje të zbulosh ndonjë problem të dëgjimit menjëherë lejon, në të vërtetë, të gjesh zgjidhje. Çfarë? Për shembull, aparatet e dëgjimit: 87% e njerëzve që i përdorin ata deklarojnë se kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e tyre të jetës. Por në vendin tonë vetëm 25% e atyre që mund të përfitojnë prej tij i përdorin ato.

Rregullat e ruajtjes së dëgjimit

Nëse në disa raste humbja e dëgjimit nuk mund të shmanget por vetëm të trajtohet, në shumë të tjera mund të parandalohet. Në çfarë mënyre? Me stilin e jetës së duhur, i cili duhet të ndiqet nga fëmijëria: në 60% të të rinjve, problemet e dëgjimit mund të shmangen duke marrë thjesht masa të synuara. Duke filluar me mbrojtjen nga ndotja e zhurmës: në botë, mbi një miliardë fëmijë, të rinj dhe të rritur janë të rrezikuar për shkak të ekspozimit të tepruar ndaj zhurmës në momentet rekreative. Kjo është arsyeja pse është e dobishme t’i mësoni fëmijët tuaj:

 të ulin sa më shumë volumin e muzikës, veçanërisht nëse dëgjohet me kufje;

 të mos përdorin kufje për shumë kohë;

 në një disko, përpiquni të dilni çdo orë edhe për disa minuta, të qetësoni veshët;

 përpiquni të zvogëloni zhurmat e jashtme. Shpesh, fëmijët dëgjojnë muzikë në kufje me volum tepër të lartë për të mbuluar zhurmat e tjera. Në vend të kësaj, nëse është e mundur, përpiquni të ulni zhurmën e jashtme, për shembull duke fikur TV, duke lëvizur në një zonë tjetër etj.

 flisni me një ton të moderuar, duke shmangur ngritjen e zërit tuaj.

Për të parandaluar humbjen e dëgjimit, është e dobishme të instaloni sisteme të mbrojtjes akustike në shtëpinë tuaj, siç është lyerja e dyfishtë. Po, është gjithashtu e mundur që të krijohen pengesa të shëndosha “jeshile” duke vendosur bimë në ballkone dhe tarraca që ndihmojnë në thithjen e zhurmës. Nëse kryeni profesione që ju ekspozojnë zhurmave të veçanta ose nëse e keni të vështirë të pushoni, mund të përdorni tapa.

Lexo edhe: Kujdes, kufjet po dëmtojnë dëgjimin e fëmijëve tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X