Kujdes, kufjet po dëmtojnë dëgjimin e fëmijëve tuaj

0 1

Muzika është një formë arratisjeje si për adoleshentët ashtu edhe për të rriturit. Dëgjimi i muzikës në kohën e lirë është një mënyrë për të shprehur emocionet. Sidoqoftë, është zbuluar se ekspozimi i zgjatur ndaj muzikës në kufje mund të shkaktojë dëmtim të dëgjimit.

Jo më shumë se një orë në ditë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, kufjet duhet të mbahen në vesh jo më shumë se një orë në ditë, me një volum që nuk tejkalon 60% të gamës së pajisjes së përdorur, në shumicën e rasteve smartfon. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj pajisjeve, në të vërtetë, mund të shkaktojë dëme të mëdha ndër vite: aparati i dëgjimit plaket shumë më shpejt. Sipas të dhënave të OBSH-së, mbi një miliard të rinj rrezikojnë të humbasin dëgjimin thjesht duke dëgjuar muzikë në kufje, tha Dr. Shelly Chadha, një oficer teknik dhe ekspert për problemet e dëgjimit në OBSH.

Numrat e kërkimit

Një në 20, 432 milion të rritur dhe 34 milion fëmijë kanë një humbje dëgjimi të pashpjegueshme me një ndikim vendimtar në cilësinë e jetës. Sipas të dhënave të studimit të kryer në bashkëpunim me Unionin Ndërkombëtar të Telekomunikacionit, një miliard të rinj midis 12 dhe 35 vjeç. Dëmi nuk shkaktohet vetëm nga muzika në kufje: në përgjithësi, duhet të shmanget ekspozimi ndaj tingujve që zgjasin pak, por me intensitet të lartë, siç janë ato të krijuara nga fishekzjarret dhe trafiku urban (siç janë boritë).

Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon të paktën dy kontrolle dëgjimi: i pari midis moshës 11 dhe 14 vjeç dhe i dyti midis 15 dhe 17 vjeç.

Lexo edhe: Nëse fëmijët rrinë gjatë në celular truri i tyre pëson ndryshime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X