Pse prindërimi është më i vështirë për nënën se për babain?

Faktoret emocionale. fizike, psikologjike e ekonomike e bejne prinderimin me te veshtire per nenat sesa per baballaret.
0 0

Prindërimi është i vështirë për të dyja gjinitë, por duket se është pak më sifdues për nënat në disa fusha të caktuara të jetës.

Pse prindërimi është më i vështirë për nënën se për babain?

Karriera

Nuk është sekret që marrja e kohës për të rritur fëmijët paraqet një kthim prapa në karrierën e një gruaje. Kjo mund të ketë implikime më të mëdha për shoqërinë, me më pak gra që e bëjnë atë në pozita të larta, duke shkaktuar një mungesë ekuilibri në pushtet në vendin e punës.

Në mënyrë tipike, një grua punon shumë pak orë gjatë viteve të para të fëmijës së saj dhe është e rrallë për një nënë që të punojë më shumë sesa puna me kohë të pjesshme kur fëmijët rriten.

Kjo është mjaft e drejtë, me presionin për të qenë një prind i përsosur (të vetë-imponuar dhe nga prindërit e tjerë).

Financat

Kur vjen një fëmijë, është normale që babai të mbetet në punë, ndërsa nëna kujdeset për fëmijën. Një studim i kohëve të fundit ka gjetur se “… gratë nënvlerësojnë shpenzimet e mëmësisë. Mospërputhja është më e madhe për ato me diploma universitare, të cilat investojnë në një arsim dhe presin të kenë një karrierë. ” Ndërkohë që marrim kohë për të punuar për t’u kujdesur për atë që është e rëndësishme (nëse kjo është ajo që dëshironi të bëni) mund të ketë implikime më të mëdha për një autonomi financiare të grave. Gratë kanë dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga abuzimet financiare sesa meshkujt, me të ardhurat e reduktuara të një nëne që e bën atë të pambrojtur në marrëdhënie potencialisht të dëmshme.

Fiziku

Për një burrë është e paimagjinueshme ndarja e trupit me një qenie tjetër dhe ndikimi fizik i shtatzënisë është dramatik. Procesi aktual i lindjes është një nga përvojat më të dhimbshme që gratë do të kalojnë në jetën e tyre, por nuk mbaron atje. Dhimbjet, hemorroidet dhe gjakderdhja janë vetëm disa nga përjetimet e trupit pas lindjes. Procesi i dhënies së gjirit është “i dhimbshëm, i konsumueshëm, i çrregullt, stresues, i lodhshëm”.

Gjendja emocionale

Depresioni postpartum është një mundësi shumë e vërtetë (edhe pse akoma e keqkuptuar) për nënat. Një nga shkaktarët kryesorë janë ndryshimet hormonale ekstreme që ndodhin në trup ndërsa rritet foshnja. Gratë në rrezik më të lartë janë ato me: sëmundje mendore ekzistuese, një histori familjare depresioni, mungesa të stabilitetit financiar dhe shtatzëni problematike. Ndërsa këta faktorë rrisin rrezikun e depresionit pas lindjes, është e rëndësishme të theksohet se ai mund të prekë çdo nënë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X