Nëse u lexoni fëmijëve, parandaloni këtë ves të prindërimit

0 0

 

Ka pasur shumë studimesh që tregojnë se fëmijët përfitojnë shumë nga leximi me prindërit. Jo vetëm që i inkurajon ata që të përdorin imagjinatën e tyre, por gjithashtu përforcon fjalorin e tyre. Tani, një studim i ri thotë se leximi së bashku ofron gjithashtu përfitime për prindërit.

Prindërit që lexojnë rregullisht me fëmijët e vegjël kanë më pak gjasa të angazhohen në praktika të ashpra prindërimi, thotë studimi. Dhe kjo nuk është e gjitha. Si një bonus shtesë, fëmijët e tyre kanë më pak gjasa të jenë hiperaktivë ose të sjellin shqetësime.

Studimi shqyrtoi të dhënat mbi më shumë se 2.000 çifte nënë-fëmijë nga qytetet e mëdha në SHBA. Gratë u pyetën se sa shpesh i lexonin fëmijëve të tyre kur ata ishin një dhe tre vjeç. Nënat u intervistuan dy vjet më vonë se sa shpesh  praktikuan disiplinimin në mënyrë fizike dhe psikologjikisht agresiv dhe për sjelljen e fëmijëve të tyre. Studiuesit gjithashtu kontrolluan për faktorë të tillë si depresioni dhe problemet financiare, të cilat mund të kontribuojnë në prindërim të ashpër dhe shpërthime nga fëmijët.

Çiftet që lexonin rregullisht së bashku kur fëmija ishte një vjeç ishin më pak të ashpër kur fëmijët ishin 3 vjeçe. Leximi së bashku kur fëmija ishte tre vjeç u shoqërua me prindër më pak të ashpër në moshën 5 vjeçare. Nënat që lënë mënjanë kohën e përditshme për të lexuar me fëmijët e tyre gjithashtu raportuan pak sjellje të papërshtatshme nga fëmijët e tyre.

“Për prindërit, rutina e thjeshtë e leximit me fëmijën tuaj në baza ditore siguron jo vetëm përfitime akademike, por emocionale që mund të ndihmojnë në përforcimin e suksesit të fëmijës në shkollë dhe më gjerë”, thotë studiuesi kryesor Manuel Jimenez.

Lexo edhe: Si t’i zgjoj femijes interesin per librat e leximin?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X