Pse fëmijës suaj nuk i pëlqejnë kukullat, sipas shkencës

0 0

Ne të gjithë kemi pasur një lodër të preferuar gjatë fëmijërisë sonë, apo jo? Dhe për shumicën prej nesh, kjo lodër ishte një kukull! E vinim për të fjetur, i jepnim për të ngrënë, e vishnim apo e lanim, njëlloj si ta kishim fëmijë. Dhe pavarësisht se jemi rritur, kukullat tona mbeten gjithmonë në mendjen tonë.

Aq shumë saqë sapo bëhemi prindër, lodra e parë që zgjedhim për fëmijët tanë ndoshta është një kukull e bukur. Por, çfarë ndodh nëse fëmija nuk e pëlqen kukullën fare?

Shkenca ka një përgjigje për këtë dhe nuk është aq e thjeshtë.

Para se të hyjmë në detaje, le të diskutojmë se si të luash me kukulla mund të jetë e dobishme në radhë të parë. Shumë ekspertë të sjelljes së fëmijës besojnë se duke luajtur me kukulla, i ndihmojmë fëmijët në zhvillimin e aftësive të tyre imagjinare. Kur fëmijët lajnë dhe ushqejnë kukullat si njerëzit, ata mësojnë edhe për marrëdhëniet dhe emocionet. Gjithashtu të luajturit me kukulla ndihmon në përmirësimin e aftësive të tyre të shkëlqyera motorike dhe aftësive koordinuese kur ata i vendosin kukullat për të fjetur.

Por jo të gjithë i pëlqejnë kukullat e bukura, disa fëmijë mund të preferojnë lodra të tjera si arushët ose kafshë të tjera. Ndërsa disa nuk janë të interesuar për asnjë lloj kukulle. Kjo nuk është asgjë për t’u shqetësuar.

Megjithatë, nëse fëmija juaj reagon ndaj kukullave në një mënyrë më intensive, si duke u zemëruar apo duke u frikësuar, atëherë mund të ketë një arsye të fortë për këtë. Kjo mund të jetë për shkak të emocioneve që fëmija juaj përjeton kur sheh kukullat.

Përgjigjja negative që fëmija juaj jep për kukullat, vjen ndoshta nga eksperienca e vetë fëmijës në kohën kur kukulla i është prezantuar për herë të parë. Mund të vijë nga një grumbull i ndjenjave të frikshme ose negative. Nganjëherë fëmija mund të përjetojë edhe një stimulim negativ emocional pasi të jetë ekspozuar ndaj kukullës. Për shembull, nëse një fëmijë do të kishte qenë duke përjetuar ndonjë zemërim të brendshëm në momentin kur ka parë për herë të parë kukullën, atëherë ai do ta urrejë të luajë me të gjithmonë.

Në mënyrë të ngjashme, nëse fëmija përjeton ndjenja frike në momentin e ekspozimit ndaj kukullës, atëherë ai / ajo do të ketë gjithmonë frikë nga ajo.

Ka edhe arsye të tjera, përveç atyre emocionale, që mund ta bëjnë fëmijën të refuzojë një kukull. Për shembull, nëse kukulla është shumë e madhe në madhësi për fëmijën tuaj, atëherë fëmija juaj mund ta refuzojë atë duke preferuar një lodër tjetër, me të cilën do të lëvizte më shumë. Ka edhe lloje të ndryshme të kukullave si ato me muzikë ose ato që bisedojnë në një mënyrë robotike. Pra, nëse fëmija juaj nuk i pëlqen tingujt e tillë të çuditshëm, atëherë ai/ajo nuk do të tregojë interes për të luajtur me kukullën. Pastaj duhet të merret parasysh edhe pamja e kukullës. Shpesh, fëmijët preferojnë kukullat që janë të buta për t’u prekur dhe janë veshur bukur. Pra, nëse kukulla ka karakteristika të ashpra ose të frikshme, fëmija juaj mund ta refuzojë atë menjëherë. Në një situatë të tillë, mos e detyroni fëmijën të pëlqejë kukullën. Kjo mund ta bëjë atë të ndihet i frikësuar dhe në siklet, duke sjellë kështu edhe më shumë shqetësime për fëmijën tuaj.

Lexo edhe: Djali juaj luan me kukulla? Ja si te veproni!

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X