Pezullimi i paptesteve, mamografive mund të sjellë shpërthim të rasteve të kancerit

0 0

Ekzaminimet parandaluese, siç janë mamografitë dhe pap-testet, të cilat nuk janë kryer për të paktën dy muaj, pasi nuk konsiderohen procedurat e urgjencës, duhet të fillojnë përsëri sa më shpejt që të jetë e mundur, përndryshe në vitet e ardhshme, për shkak të vonesës diagnostikuese, rrezikojmë regjistrimin në rritje të tumoreve.

Është shumë e rëndësishme të filloni përsëri me ekzaminimet.

Kjo është thënë nga Viviana Egidi, profesore e statistikave shëndetësore në Universitetin La Sapienza të Romës, dhe nga Marco Zappa, president i Observatorit Kombëtar të Ekzaminimeve.

Mamografia, pap testi dhe analizat e gjakut janë teste themelore për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve, duke e luftuar atë në një fazë në të cilën përqindja e mposhtjes së saj është shumë e lartë. Në fakt, për vite me radhë, për të eleminuar këto lloje kanceri ne jemi mbështetur shumë në parandalimin e tyre.

Sipas Marco Zappa, dy pika do të jenë themelore: një fushatë masive komunikimi për të informuar qytetarët për rikuperimin e shërbimeve dhe një monitorim dy-mujor të progresit të aktiviteteve.

Lexo edhe: Si të mbrohemi nga kanceri i qafës së mitrës
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Së shpejti pritet të dalë...

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë...

Tetori, muaji i parandalimit të...

Në pranverë, urgjenca për shkak të pandemisë Covid-19 detyroi kujdesin shëndetësor t'u jepte përparësi emergjencave, duke shtyrë vizitat dhe kontrollet. Sipas Crems, Qendrës për Kërkime në Ekonomi dhe Menaxhim në...

A i dëmton mbajtja e...

Sipas një deklarate të Matteo Bassettit, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të spitalit San Martino në Genova, maska ​​ kirurgjikale e mbajtur nga nxënësit e shkollave, për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X