Pezullimi i paptesteve, mamografive mund të sjellë shpërthim të rasteve të kancerit

0 0

Ekzaminimet parandaluese, siç janë mamografitë dhe pap-testet, të cilat nuk janë kryer për të paktën dy muaj, pasi nuk konsiderohen procedurat e urgjencës, duhet të fillojnë përsëri sa më shpejt që të jetë e mundur, përndryshe në vitet e ardhshme, për shkak të vonesës diagnostikuese, rrezikojmë regjistrimin në rritje të tumoreve.

Është shumë e rëndësishme të filloni përsëri me ekzaminimet.

Kjo është thënë nga Viviana Egidi, profesore e statistikave shëndetësore në Universitetin La Sapienza të Romës, dhe nga Marco Zappa, president i Observatorit Kombëtar të Ekzaminimeve.

Mamografia, pap testi dhe analizat e gjakut janë teste themelore për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve, duke e luftuar atë në një fazë në të cilën përqindja e mposhtjes së saj është shumë e lartë. Në fakt, për vite me radhë, për të eleminuar këto lloje kanceri ne jemi mbështetur shumë në parandalimin e tyre.

Sipas Marco Zappa, dy pika do të jenë themelore: një fushatë masive komunikimi për të informuar qytetarët për rikuperimin e shërbimeve dhe një monitorim dy-mujor të progresit të aktiviteteve.

Lexo edhe: Si të mbrohemi nga kanceri i qafës së mitrës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X