Si të mbrohemi nga kanceri i qafës së mitrës

0 0

Kanceri i qafës së mitrës është kanceri i dytë më i zakonshëm te gratë në mbarë botën. Në përpjekjet për ta frenuar, të gjitha gratë e moshës 18 deri në 70 vjeç, të cilat kanë qenë seksualisht aktive, inkurajohen shumë që të kenë një Paptest çdo dy vjet.

Një mostër e vogël e qelizave marret nga sipërfaqja e qafës së mitrës dhe vihet në një mbajtëse qelqi. Ajo shqyrtohet në një laborator për të kërkuar ndryshime qelizore.

Kjo është një mënyrë për të mbrojtur veten nga ky përbindësh i tmerrshëm.

Prandaj, ndërkohë që rekomandimet e mëposhtme nuk do të parandalojnë plotësisht kancerin e qafës së mitrës, do të ulin rrezikun tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të mbroheni nga sëmundja.

Kontroll i vazhdueshëm mjekësor

Paptestet e vazhdueshme testojnë një rrugë të gjatë për të mbrojtur veten nga kanceri i qafës së mitrës. Ekspertët e kujdesit shëndetësor besojnë se kontrolli i rregullt do të vazhdojë të ndihmojë në luftën kundër kancerit të qafës së mitrës. Kjo është për shkak se gjen kancerin e qafës së mitrës herët, në fazën e tij më të shërueshme.

Bëni vaksinë HPV

Ky është një nga hapat e rëndësishëm dhe të guximshëm në luftimin e kancerit të qafës së mitrës.

Sipas raporteve mjekësore, Human Papilloma Virus, HPV, është shkaku kryesor i kancerit të qafës së mitrës. Ka dy vaksina (Gardasil dhe Cervarix) që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e vajzave të reja kundër HPV-së. Këto vaksina janë të licencuara, të sigurta dhe efektive.

Vajzat nuk janë të vetmet që duhet të mbrohen nga HPV. Ndërsa HPV nuk prek djemtë, ata mund të jenë transportues. Vaksina Gardasil mund t’u bëhet djemve për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së HPV. Këto vaksina janë më efektive në paraadoleshëncë, por mund të administrohen me siguri deri në moshën 26 vjeçare.

Praktikoni seks të mbrojtur

Ashtu siç e përmendëm më sipër, djemtë janë bartës të HPV-së, një virus që shkakton kancerin e qafës së mitrës. Në fakt, studimet kanë treguar se gratë që kanë shumë partnerë seksualë rrisin rrezikun e zhvillimit të HPV-së dhe rrezikun e tyre për kancerin e qafës së mitrës.

Lini duhanin

Ekspertët e shëndetësisë kanë zbuluar se duhani dyfishon rrezikun e zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës. Studimet kanë treguar se nënproduktet e duhanit dëmtojnë ADN-në e qelizave të qafës së mitrës dhe mund të kontribuojnë në zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës.

Lexo edhe: Si te parandalojme kancerin ovarian?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X