Përdorimi i antibiotikëve në ditët e para të jetës pengon rritjen e foshnjave

0 0

Terapia me antibiotikë tek të porsalindurit, veçanërisht në ditët e para të jetës, mund të ketë pasoja të rënda afatgjata. Ndërsa është e domosdoshme në disa raste, mund të ketë një efekt negativ në rritje. Ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën Nature Communications, i cili tregon se si përdorimi i antibiotikëve mund të jetë rezultat i ndryshimeve në zhvillimin e baktereve të zorrëve.

Më shumë masë dhjamore dhe më pak gjatësi

Studimi u krye në Spitalin Universitar Turku me 12,422 fëmijë të lindur midis viteve 2008 dhe 2010, të cilët nuk kishin anomali gjenetike ose çrregullime kronike që mund të ndikonin në rritjen e tyre. Antibiotikët u administruan brenda 14 ditëve të para të jetës në 1,151 (9.3%) të të porsalindurve nën studim.

Rezultatet treguan se djemtë e ekspozuar ndaj trajtimit me antibiotikë kishin një gjatësi dukshëm më të ulët midis moshës moshës 2 dhe 6 vjeç, ndërsa kjo nuk u vu re te vajzat. Megjithatë, për të dyja gjinitë, përdorimi i hershëm, por pas fazës neonatale u shoqërua me një rritje të masës dhjamore.

Mendimi i ekspertit

Rezultatet u konfirmuan më pas në një mostër tjetër prej 1,700 fëmijësh gjermanë, si rezultat i ndryshimeve të shkaktuara nga antibiotikët në përbërjen e florës bakteriale të zorrëve. “Antibiotikët janë ilaçe jetike dhe shpëtuese të jetës tek foshnjat,” tha Omry Koren, nga Shkolla e Mjekësisë Azrieli e Universitetit Bar-Ilan, i cili kreu studimin. Afatgjatë që duhet të merret parasysh ”

Antibiotikët janë ilaçe që përdoren për të trajtuar ose parandaluar infeksionet e shkaktuara nga bakteret. Ata janë në gjendje të vrasin vetë bakteret dhe / ose të parandalojnë shumëzimin e tyre dhe përhapjen brenda trupit dhe transmetimin te personat e tjerë.

Lexo edhe: Qumështi i nënës, një antibiotik natyral si asnjë lloj tjetër


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Një “vesh teknologjik” për fëmijët...

Shpesh defektet e dëgjimit të fëmijëve mund të parandalohen duke vepruar në shëndetin e grave shtatzëna me vaksina kundër sëmundjeve të tilla si rubeola. Në fëmijërinë e hershme, kujdesi i...

Rëndësia e mbajtjes së “nënës...

Ndarja e hershme nga prindi është eksperiencë stresuese për fëmijën. Kujdesi i nënës kangur, pra kontakti lëkurë më lëkurë midis nënës ose babait dhe të porsalindurit, është një praktikë që...

Rrugëtimi i prindërve deri në...

Disa nëna i kanë zgjedhur emrat e fëmijëve që nga fillimi i shtatzënisë. Të tjerave u duhen javë për të vendosur. Disa vendosin, pastaj ndryshojnë mendje. Dhe secili prej këtyre...

Fëmija i porsalindur “letër” prindërve

Të dashur mami dhe babi, Ju lutem ruajeni këtë letër nga unë diku ku mund ta lexoni e rilexoni kur t’ju duket çdo gjë e vështirë e kur të ndiheni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X