Parfume për fëmijë: një trajtim më tepër për të vegjlit tuaj

Mund t’ju duket jo e shëndetshme por në fakt ka parfume për fëmijë që mund të përdoren që në fillim të jetës së tij.
0 0

Ato janë të lehta dhe delikate, esenca natyrore mund të plotësojnë higjienën e fëmijës, duke dhënë një ndjenjë të mirëqenies. Ato mund të përdoren që në ditët e para të jetës, sepse të porsalindurit tashmë janë në gjendje të ndiejnë me hundën e tyre dhe të njohin nënën e tyre nga era e saj. Aroma e luleve të portokallit, në veçanti, zgjidhet me kënaqësi nga prindërit për fëmijën dhe gjithashtu pëlqehet shumë nga fëmija, pasi në thelb lidhet në mënyrë simbolike me lindjen dhe ngjall një ndjenjë të kënaqësisë dhe qetësisë. Esencat delikate të luleve dhe agrumeve që gjenden në parfumet e fëmijëve shpesh kanë një veprim qetësues dhe relaksues, pikërisht sepse ato japin një ndjenjë të mirëqenies nga e cila përfiton fëmija. Ja se si të zgjidhni aromat për fëmijën.

Hipoalergjike

Ato janë hipoallergjike: ato pothuajse asnjëherë nuk shkaktojnë reaksione alergjike, gjithashtu sepse kryesisht përbëhen nga uji, ndërsa përqindja e esencave, përkatësisht përbërësve që përcaktojnë aromën, është mjaft e ulët. Sidoqoftë, ato nuk duhet të përdoren në prani tëproblemeve të lëkurës siç është dermatiti.

Pak alkool

Parfumet e fëmijëve përmbajnë sasi të vogla alkooli ose aspak alkool: kjo substancë, në të vërtetë, ka tendencë të thajë lëkurën e foshnjës, shumë më e ndjeshme se ajo e të rriturve. Kjo për shkak se shtresa hidro-lipid (shtresa e hollë që mbulon lëkurën si mburojë, duke e mbrojtur atë nga infeksioni dhe duke mbajtur hidratimin) është akoma e hollë tek të sapolindurit.

Në thelb natyral

Aromat e fëmijëve përdorin vetëm esenca natyrale të zgjedhura nga më delikatet: ato përmbajnë pak ekstrakte të lehta të bimëve dhe luleve, në mënyrë që të mos jenë toksike ose irrituese për lëkurën dhe erën e vogëlushëve.

Efekt relaksues

Aromat delikate që karakterizojnë parfumet për bebet, përveçse japin një ndjesi të freskët dhe të pastër, kanë edhe një veprim tjetër të rëndësishëm: ato qetësojnë dhe relaksojnë fëmijën në një mënyrë natyrale por të thellë, duke sjellë një ndjesi të mirëqenies nga e cila përfiton fëmija të gjatë. Jo vetëm fëmija, por edhe nëna dhe babi i vlerësojnë këto aromat, pikërisht sepse ato i referohen freskisë, kënaqësisë dhe qetësisë.

Lexo edhe: Aroma e bebeve mund të përdoret si kurë për depresioninPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X