Parfume për fëmijë: një trajtim më tepër për të vegjlit tuaj

Mund t’ju duket jo e shëndetshme por në fakt ka parfume për fëmijë që mund të përdoren që në fillim të jetës së tij.
0 0

Ato janë të lehta dhe delikate, esenca natyrore mund të plotësojnë higjienën e fëmijës, duke dhënë një ndjenjë të mirëqenies. Ato mund të përdoren që në ditët e para të jetës, sepse të porsalindurit tashmë janë në gjendje të ndiejnë me hundën e tyre dhe të njohin nënën e tyre nga era e saj. Aroma e luleve të portokallit, në veçanti, zgjidhet me kënaqësi nga prindërit për fëmijën dhe gjithashtu pëlqehet shumë nga fëmija, pasi në thelb lidhet në mënyrë simbolike me lindjen dhe ngjall një ndjenjë të kënaqësisë dhe qetësisë. Esencat delikate të luleve dhe agrumeve që gjenden në parfumet e fëmijëve shpesh kanë një veprim qetësues dhe relaksues, pikërisht sepse ato japin një ndjenjë të mirëqenies nga e cila përfiton fëmija. Ja se si të zgjidhni aromat për fëmijën.

Hipoalergjike

Ato janë hipoallergjike: ato pothuajse asnjëherë nuk shkaktojnë reaksione alergjike, gjithashtu sepse kryesisht përbëhen nga uji, ndërsa përqindja e esencave, përkatësisht përbërësve që përcaktojnë aromën, është mjaft e ulët. Sidoqoftë, ato nuk duhet të përdoren në prani tëproblemeve të lëkurës siç është dermatiti.

Pak alkool

Parfumet e fëmijëve përmbajnë sasi të vogla alkooli ose aspak alkool: kjo substancë, në të vërtetë, ka tendencë të thajë lëkurën e foshnjës, shumë më e ndjeshme se ajo e të rriturve. Kjo për shkak se shtresa hidro-lipid (shtresa e hollë që mbulon lëkurën si mburojë, duke e mbrojtur atë nga infeksioni dhe duke mbajtur hidratimin) është akoma e hollë tek të sapolindurit.

Në thelb natyral

Aromat e fëmijëve përdorin vetëm esenca natyrale të zgjedhura nga më delikatet: ato përmbajnë pak ekstrakte të lehta të bimëve dhe luleve, në mënyrë që të mos jenë toksike ose irrituese për lëkurën dhe erën e vogëlushëve.

Efekt relaksues

Aromat delikate që karakterizojnë parfumet për bebet, përveçse japin një ndjesi të freskët dhe të pastër, kanë edhe një veprim tjetër të rëndësishëm: ato qetësojnë dhe relaksojnë fëmijën në një mënyrë natyrale por të thellë, duke sjellë një ndjesi të mirëqenies nga e cila përfiton fëmija të gjatë. Jo vetëm fëmija, por edhe nëna dhe babi i vlerësojnë këto aromat, pikërisht sepse ato i referohen freskisë, kënaqësisë dhe qetësisë.

Lexo edhe: Aroma e bebeve mund të përdoret si kurë për depresionin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X