Aroma e bebeve mund të përdoret si kurë për depresionin

Aroma e foshnjave te porsalindura ka nje efekt shume pozitiv ne gjendjen psikologjike te nenes. Shkencetaret mendojne se mund te perdoret ne te ardhmen si nje kure kunder depresionit.
0 0

Nuk ka asgjë të ngjashme me aromën e foshnjës së porsalindur. Asnjë prind nuk do ta harrojë kurrë aromën e ëmbël, delikate të kokës së fëmijës së tyre. Kur djali im ishte i vogël unë e nuhasja për orë të tëra, teksa ai qëndronteme kraharor ose mbrapa, i lidhur me mua në mbajtësen kangur.

Aroma e kokës së tij më bëri të ndihem kaq e lidhur me të, dhe kërkimet sugjerojnë se era e ëmbël është pjesë e lidhjes nënë-fëmijë. Në fakt, një studim zbuloi se 90% e nënave mund ta identifikojnë fëmijën e tyre vetëm duke e nuhatur. Dhe foshnjat i përgjigjen erës së nënës.

Ekziston një lidhje shumë e vërtetë dhe siç raportohet nga revista Smithsonian, kur hulumtuesit i kërkuan grupeve të grave (nëna dhe jo nëna) që të nuhasnin pizhamat e bebit, shtigjet e dopaminës në trurin e të rriturit u ndezën dhe reagimi ishte më i fortë për gratë që ishin nëna.

Për nënat, kjo aromë e foshnjës shkakton një rritje të dopaminës. “Këto rezultate tregojnë se aroma e të porsalindurve padyshim luan një rol në zhvillimin e përgjigjeve motivuese dhe emocionale mes nënës dhe fëmijës duke nxjerrë funksione të kujdesit të nënës si ushqyerja me gji dhe mbrojtja”, tha Johannes Frasnelli, një studiues postdoktoral në Departamentin e Universitetit të Montrealit Psikologji, ku u krye ky studim.

“Lidhja e nënës dhe fëmijës që është pjesë e ndjenjës së dashurisë së nënës është një produkt i evolucionit nëpërmjet përzgjedhjes natyrore në një mjedis ku një lidhje e tillë është thelbësore për mbijetesën e të porsalindurit”, shpjegoi Frasnelli.

Në një kuptim evolucionar, aroma e mahnitshme e foshnjës ndihmon në mbajtjen e foshnjave gjallë dhe në kuptimin fiziologjik, gjithashtu mund të ndihmojë edhe nënat të relaksohen.

Hulumtuesit në Departamentin e Neuroshkencës Klinike në Stokholm janë duke hetuar nëse kjo aromë mund të përdoret një ditë për të trajtuar depresionin.

30 gra u morën erë disa kapeleve të mbajtura më parë nga të porsalindur. Ndërsa gratë nuhasnin aromën, studiuesit studionin trurin e tyre me një kamera magnetike. Imazhet u mblodhën gjithashtu, ndërsa gratë përjetonin erëra të tjera.

Rezultatet ishin bindëse: era e kapeleve të foshnjave dukej sikur ndikoi në trurin e grave në mënyrë të ngjashme me medikamentet që përdoreshin për trajtimin e sëmundjeve mendore.

Shkencëtarët suedezë nuk e dinë saktësisht se përse truri ynë e pëlqen atë aromë fëmijësh aq shumë, dhe vini re se aroma trupore e të porsalindurve përmban rreth 150 kimikate të ndryshme, prandaj ende studiuesit përpiqen të përcaktojnë se cilat kimikate po shkaktojnë reagimin.

Lexo edhe: Perse bebet kane nje arome aq te mire?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X