Pandemia Covid 19, përfitime në marrëdhënien baballarë-fëmijë

0 0

Në pak muaj, pandemia Covid-19 ka ndryshuar shumë nga ekuilibrat e shoqërisë. Për fat të mirë, jo gjithmonë në aspektin negativ. Në fakt, në këtë proces të transformimit të përshpejtuar është gjithashtu e mundur të gjesh të mira. Reflektimi pozitiv është vërejtur në ndikimin që ka pasur karantina dhe puna nga shtëpia në qëndrimin më gjatë me familjarët dhe mbi të gjitha në marrëdhëniet mes baballarëve dhe fëmijëve.

Babai më i pranishëm

Duke qëndruar shumë më tepër në shtëpi, në kontakt të ngushtë me fëmijët e tyre, në fakt, shumë kanë rizbuluar rëndësinë e të qenit nëna dhe baballarë.

Kjo u zbulua nga R-Everse, një kompani inovative, e cila përmes Linkedin vendosi sondazhin sesi baballarët e moshave 30-40 vjeç po menaxhojnë qëndrimin në shtëpi, mbarëvajtjen e shkollës së fëmijëve dhe marrëdhëniet mes tyre.

Studimi nxori në pah shumë përfitime për baballarët. Vetëm 4% tashmë punonin edhe më parë nga shtëpia, ndërsa për 57% ishte hera e parë.

Baballarët më të lumtur dhe më të pranishëm në mësimdhënie

Në veçanti, 71% e të intervistuarve panë një ndryshim, në jetën praktike, në lidhje me marrëdhëniet me fëmijët e tyre. Ky ndryshim u konsiderua pozitiv në 63% të rasteve, me mësimin online shpesh duke luajtur një rol kryesor. Në fakt, falë mësimit në distancë, rreth 50% e të intervistuarve deklaruan se kishin ndihmuar fëmijët e tyre. Nga ky 50%, 38% e baballarëve e bënë atë pjesërisht dhe në bashkëpunim me prindin tjetër, ndërsa 11% mbështetën fëmijët e tyre plotësisht vetëm. Nga ana tjetër, gjysma e dytë e kampionit nuk kishte nevojë t’u jepte një dorë fëmijëve, ose mbështetej plotësisht te prindi tjetër ose te njerëzit e tjerë.

Përfitimet jo vetëm për baballarët

Gjetja e ekuilibrit në familje, në jetën private, në kohën e lirë dhe në punë është shumë e rëndësishme për baballarët, por jo vetëm. Në fakt, përfitojnë edhe vetë familjet dhe kompanitë për të cilat punojnë. Për këtë është i bindur edhe Daniele Bacchi, CEO i R-Everse, i cili ka provuar nga afër dhe me kënaqësi përfitimet e të qenit baba në situatën e diktuar nga Covid-19. Dhe çështja nuk duhet të nënvlerësohet, duke pasur parasysh që puna inteligjente ndoshta do të jetë e destinuar të vazhdojë edhe në fund të pandemisë.

Një kuriozitet

Siç është theksuar nga R-Everse, studimi nënvizon rëndësinë e një mbështetjeje të vlefshme institucionale që synon favorizimin e ekuilibrit drejt një marrëdhënieje më të mirë punë-familje në të ardhmen.

Lexo edhe: Mësimi në distancë, këshilla nga pediatrit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X