Mësimi në distancë, këshilla nga pediatrit

0 0

Për mirë ose për keq, mësimi në distancë i ka lejuar fëmijët dhe adoleshentët të mbajnë ritmin me programin e shkollës, të flasin me mësuesit, të shohin shokët e klasës. Sigurisht që nuk është metoda ideale, por shpresohet që me përparimin e fushatës së vaksinimit edhe më të vegjëlit do të jenë në gjendje të kthehen në ritme më normale. Mbijetesa e mësimit në distancë, megjithatë, është e mundur.

Çrregullimet në lidhje me këtë metodë

Ndjekja e mësimeve nga shtëpia, gjithmonë përpara ekranit të kompjuterit ose tabletit, mund të shkaktojë shqetësime të vogla tek fëmijët në moshën e rritjes dhe adoleshentët. Pas vetëm një jave të mësimit në distancë, nxënësit ankohen për dhimbje koke, djegie të syve dhe dhimbje shpine nga qëndrimi ulur, palëvizshmëria, vështrimi gjithnjë i fiksuar në një monitor. Për të ndihmuar studentët dhe familjet, fizioterapistët dhe oftalmologët e Spitalit Koelliker në Torino, një qendër e specializuar në kujdesin për fëmijët, morën një vlerësim të rreziqeve kryesore që lidhen me mësimin në internet, duke ofruar këshilla praktike të thjeshta, por shumë të dobishme për të parandaluar ose zbutur fillimet e çrregullimeve që prekin, sistemet muskulo-skeletore dhe vizuale, për t’i mbijetuar mësimit në distancë.

Kundër dhimbjeve të shpinës

Sipas Dr. Andrea Rubiolo, fizioterapist dhe osteopat i Koelliker, një nga pasojat më të menjëhershme të mësimit online është zvogëlimi i aktivitetit motorik, së bashku me mirëmbajtjen e zgjatur të qëndrimeve të pasakta. Kjo tendencë për më pak lëvizje favorizon fillimin e ngurtësisë së muskujve, kontrakturat, dhimbjet e kokës dhe, ndonjëherë, një ndjenjë të përgjithshme të lodhjes. Struktura e kockave që preket më shumë nga pasojat e lëvizshmërisë së zvogëluar është shtylla kurrizore, e cila gjithashtu mund të shohë të theksuara situatat e lordozës, kyfozës ose qëndrimeve skolotike.

Si të parandaloni sëmundjet

Para fillimit të mësimit, qëndroni 5 minuta në heshtje dhe qetësi dhe ulur në karrigen tuaj, merrni 10 herë frymë thellë në mbështetje të rehatshme me kurrizin drejt, por jo të ngurtë. Gjatë pushimeve (rreth çdo orë) mësuesi duhet të sugjerojë që të bëhen 5 rrotullime të plota të shtyllës kurrizore, në të djathtë dhe në të majtë, me një lëvizje të butë dhe progresive. Nëse mësuesi nuk e propozon atë, nxënësi mund të mësojë ta bëjë në mënyrë të pavarur. Në fund të mësimit, harkojeni shpinën butësisht, por plotësisht mbrapa dhe më pas lëreni të kthehet në një pozicion pushimi. Përsëriteni të paktën 10 herë.

Problemet e shikimit

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është vëmendja e duhur për shëndetin vizual. Dr. Paola Perlino, okuliste pediatrike, shpjegon se mësimi online i amplifikon problemet vizuale në lidhje me përdorimin e burimeve të dritës nga ekranet, veçanërisht për ata që kalojnë mesatarisht gjashtë ose më shumë orë në ditë para kompjuterëve, celularëve dhe tabletëve. Kësaj i duhet shtuar se sytë e fëmijëve dhe adoleshentëve janë akoma në fazën e zhvillimit.

Këmbana e parë e alarmit e një problemi të ardhshëm është sindroma e syve të thatë. Përveç kësaj, detyrimi i syrit në zhvillim të shikojë nga afër për një kohë të gjatë shkakton përpjekje të tepruar akomoduese (i ashtuquajturi “fokus”). Kjo përpjekje mund të favorizojë fillimin ose përkeqësimin e një miopie tashmë ekzistuese.

Si t’i qetësoni sytë

Oftalmologu sugjeron që të preferoni ekranet e mëdha kundrjet atyre të vegjël: prandaj, një tabletë ose kompjuter është më i mirë se një smartfon. Ekrani nuk duhet të mbahet shumë afër syrit, por të paktën 30 centimetra larg.

Preferoni përdorimin e burimeve natyrore të dritës, ndoshta artificiale, por kurrë nuk duhet të shikoni në ekran në errësirë.

Duke pasur parasysh përdorimin e zgjatur të pajisjeve për mësim, është praktikë e mirë të kufizoni përdorimin e mëtejshëm të telefonave inteligjentë në kohë të tjera të ditës, veçanërisht para se të shkoni në shtrat dhe gjatë vakteve. Leximi është aktivitet më i këshillueshëm, dëgjimi i muzikës ose një lojë.

Prindërit duhet të vlerësojnë çdo natë nëse sytë e foshnjës janë të skuqur dhe ta pyesin foshnjën nëse ka ndonjë shqetësim të tillë si kruarje, lodhje, lotim të syve ose shikim të paqartë. Kur syri i fëmijës është më i lodhur, përdorni një ilaç sysh  me pika të sugjeruar nga okulisti.

Ekspertët sugjerojnë të pini një gotë ujë në fund të çdo ore: kjo është një mënyrë për të siguruar hidratimin e trupit.

Lexo edhe: Një nga pasojat e Covid 19, fëmijët po bien më shumë pre e bullizmit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X