Një nga pasojat e Covid 19, fëmijët po bien më shumë pre e bullizmit

0 0

Mendohej se distancat e detyrueshme të vendosura nga Covid-19 arritën në një farë mënyre të mbrojnë të rinjtë nga rreziqet e ngacmimit, bullizmit në internet, pornografisë hakmarrëse dhe plagëve të tjera që lidhen me përhapjen e mediave sociale. Por, nuk ky është rasti, përkundrazi: ngacmimi midis adoleshentëve është rritur gjatë pandemisë, sipas të dhënave të raportuara nga Observatori Terres Des Hommes Indifesa. Izolimi i detyruar për arsye sigurie, vështirësia në komunikimin me miqtë dhe fakti që duhet të mbështetesh te kompjuterat dhe telefonët, kanë rritur pasigurinë dhe izolimin tek më të rinjtë.

Të dhëna nga Observatori

Observatori Indifesa, me sondazhin e tij të kryer në vitin 2020, mblodhi përgjigjet e 6,000 fëmijëve, të moshës 13 deri 23 vjeç, nga e gjithë Italia. 68% thanë se kishin qenë dëshmitarë të episodeve të ngacmimeve, ndërsa 61% pranuan se ishin viktima. Djemtë dhe vajzat shprehën vuajtjet e nënshtrimit të dhunës psikologjike nga bashkëmoshatarët (42.23%) dhe në veçanti 44.57% e vajzave raportuan shqetësimin e fortë lidhur me marrjen e komenteve të padëshiruara të një natyre seksuale në internet. Dhe përveç viktimave, ka edhe përgjegjës: 8% e vajzave dhe 14.6% e meshkujve thanë se kishin ngacmuar ose bullizuar në internet. Gjashtë në 10 adoleshentë thonë se nuk ndihen të sigurt në internet. Ndër rreziqet më të mëdha, si meshkujt ashtu edhe femrat vendosin ngacmimet, megjithëse vajzat i tremben pornografisë mbi të gjitha.

Rrit ndjenjën e vetmisë

Të dhënat nga Observatori nuk janë të kufizuara në të folurit vetëm për ngacmimin midis adoleshentëve. Pasojat e Covid-19 dhe masat e izolimit dhe distancës shoqërore janë të rënda për të rinjtë: 93% e adoleshentëve thanë se ndihen vetëm, me një rritje prej 10% krahasuar me sondazhin e mëparshëm. Një rritje edhe më e konsiderueshme, nëse marrim parasysh se përqindja e atyre që treguan se ndiheshin të vetmuar “shumë shpesh” shkoi nga 33% në 48%. Sipas drejtuesve të Observatorit, efektet e pandemisë dhe ndryshimet drastike që ato kanë sjellë në jetën e fëmijëve si izolimi social, mësimi në distancë dhe humbja e shoqërisë po shkaktojnë vetmi të thellë dhe demotivim, por edhe ankth, zemërim dhe frikë. Për më tepër, vetmia po çon gjithashtu në një tërheqje gjithnjë e më të madhe në rrjetet sociale ku rriten rreziqet e ngacmimit, ngacmimit në internet dhe, për vajzat, të pornografisë.

Me mësimin në distancë është e lehtë për të rinjtë të lihen edhe me orë përpara një pajisjeje elektronike. Megjithatë ne duhet të përpiqemi të mos i lëmë krejt të vetëm, duke vëzhguar me kujdes veprimtaritë e tyre, duke identifikuar çdo ndryshim në humor ose momente shqetësimi dhe duke propozuar devijime së bashku me pjesën tjetër të familjes.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë është acidi hialuronik? Cilët...

Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të përdorur në produktet tuaja të kujdesit të lëkurës, ka të ngjarë të keni hasur diçka të quajtur acid hialuronik për lëkurën. Megjithëse emri e...

Ulet numri i lindjeve dhe...

Për vitin 2020 në Shqipëri, bonusi i bebeve u shpërnda për 36,188 lindje apo rreth 4,5% më pak se një vit më parë. Sipas shifrave të Ministrisë të Shëndetësisë në...

Bashkëshorti kthehet nga ushtria, surprizon...

Si bashkëshortja e një ushtari, Cydney Cooper është mësuar t'i bëjë gjërat vetëm. Por kur ajo solli në jetë vajzat e saj binjake para kohe, e ndjeu më shumë se...

Bukuria fillon me lëkurë të...

Slogani i Neutrogena është shumë i thjeshtë: Ne nuk jemi kundër plakjes, por jemi kundër rrudhave. Ne jemi për promovimin e bukurisë së plakjes me një lëkurë të shëndetshme, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X