Modelet e rritjes së fëmijëve parashikojnë rrezikun e obezitetit para moshës 5-vjeçare

0 0

Duke i peshuar fëmijët kur futen në shkollë, është shumë vonë për t’u kujdesur për kilet e tyre.

Një studim i publikuar nga Mail Online mbi obezitetin e fëmijëve thotë se pesha e të vegjëlve dhe modelet e rritjes së tyre duhet të krahasohen para se të fillojnë shkollën.

Gjithnjë e më shumë fëmijë tashmë janë mbipeshë ose obezë deri në përfundim të shkollës fillore.

Hulumtuesit kanë analizuar hulumtime që përfshijnë 729,000 fëmijë në mbarë botën për të parë modelet e rritjes, të lidhura me rrezikun e  mbipeshës ose obezitetit.

Ata zbuluan se modelet e rritjes së hershme tek fëmijët mund të kenë një ndikim në mundësinë për të qenë mbipeshë më vonë.

Studiuesit thonë se duke e matur peshën e fëmijëve vetëm dy herë gjatë viteve të tyre shkollore i vendosim ata në një rrezik më të lartë për t’u bërë obezë.

Mail Online shkruan se fëmijët duhet të peshohen që nga mosha 2 vjeçare.

Hulumtuesit bënë 46 studime duke parë peshën e fëmijëve të ndryshëm të moshave të ndryshme.

Studiuesit thanë se ata identifikuan 2 modele themelore të rritjes së fëmijërisë që tregonin se mund të rritej mundësia për obezitet më vonë:

  • rritjen e hershme e peshës së trupit ku përfshiheshin fëmijët që ishin mbipeshë që nga foshnjëria
  • rritja e mëvonshme e peshës së trupit ku përfshiheshin fëmijët që kishin shtuar peshë në fillim të fëmijërisë, në moshën 2 deri në 3 vjet

Fëmijët të cilët kishin shtuar peshë në moshën 4-5 vjeçare u klasifikuan si në rrezik “normal” për t’u bërë mbipeshë.

Studimi përfshinte fëmijë të moshave të ndryshme nga Kina, Japonia, Irani, Kameruni dhe Evropa.

Hulumtuesit treguan se modelet e rritjes së fëmijëve  “ndryshojnë brenda popullatave ose nga njëra populaltë tek tjetra, njëlloj siç ndryshojnë edhe me kalimin e kohës”.

Por shqetësimi i tyre kryesor është se matjet e njëpasnjëshme të peshës tek fëmijë të ndryshëm në mosha të ndryshme nuk tregojnë se si ndryshon pehsa e përgjithshme e një fëmije teksa rritet, por jep një mesatare për secilën grupmoshë.

Ata paralajmëruan gjithashtu se të dhënat e fundit për grupmoshën [4-11 vjeç] mungojnë nga shumë prej vendeve që kanë indeksin më të lartë të obezitetit në botë dhe nevojiten për të vlerësuar rrezikun global të obezitetit.

Lexo edhe: 5 vakte ne dite mbrojne femijet nga obeziteti

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X