Marrëdhënia e fëmijëve me TV, si ka ndryshuar?

0 0

Marrëdhënia mes fëmijëve dhe televizorit nuk njeh krizë. Përkundër bumit të viteve të fundit të pajisjeve dixhitale, televizori ka tërhequr gjithmonë të vegjlit. Sipas një studimi të kryer nga Universiti i Floridës koha e kaluar në kërkim të programeve u dyfishua midis 1997 dhe 2014 te fëmijët nën dy vjeç.

Tërheq shumë të vegjlit

Anketa u krye në një grup prej rreth 1,800 fëmijësh, prindërit e të cilëve mbajtën një ditar të kohës që fëmijët e tyre shpenzonin duke parë TV. Në vitin 1997, fëmijët deri në dy vjeç kaluan mesatarisht 1.3 orë përpara ekranit, ndërsa në mes të 3 dhe 5 shifra u rrit në 2.5. Pothuajse 20 vjet më vonë, për grupmoshën më të ulët, koha mesatare ishte 3 orë në ditë, ndërsa për atë më të madhe nuk u shënua asnjë rritje e konsiderueshme.

Kujdes ndaj rreziqeve

Sipas pediatërve, pajisjet dixhitale rrezikojnë sedentaritetin, shtimin e peshës, çrregullimet e përqendrimit, vonesat në zhvillimin e gjuhës dhe vështirësinë në dëgjimin e të tjerëve. Fluksi i vazhdueshëm i tingujve dhe imazheve “i hipnotizon” ata, duke hedhur themelet për një varësi nga video. Për këto arsye, sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, marrëdhënia mes fëmijëve dhe TV nuk duhet të nënvlerësohet, përkundrazi ndalimi absolut i TV është i vlefshëm deri në 18 muaj: fëmijët kanë nevojë për përvoja që janë në gjendje të stimulojnë të gjitha shqisat dhe ju japin atyre mundësinë për të eksploruar mjedisin rreth tyre.

Gradualisht dhe me masë

Nga 18 deri 24 muaj fëmijët mund të futen në mediat dixhitale, për sa kohë që ata janë me prindërit e tyre. Kini kujdes të mos përdorni teknologjinë si “dado”: nënat dhe baballarët janë të parët “rregullatorë emocionalë” të fëmijëve. Nga 2 deri në 5 vjeç, fëmijët mund të shikojnë TV për gjysmë ore në ditë, por jo në mbrëmje, duke shmangur karikatura emocionuese. Nga 6 deri në 10 vjet ju mund t’i lejoni maksimumi dy orë TV në ditë, duke ndarë gjithmonë me prindërit zgjedhjen e programeve. Mos lini TV në dhomën e gjumit në asnjë moshë.

Lexo edhe: Pse femijet duan te shohin te njejtat gjera ne televizor, a demtohen ata?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X